Choć trudno w to uwierzyć – naprawdę mamy już wiosnę, a przy okazji półmetek tygodnia. To doskonałe powody, żeby w dobrym nastroju spędzić wolne chwile na przykład w klubie z dobrą muzyką albo w kinie. W naszym dzisiejszym rozkładzie jazdy znajdziecie tylko inspirujące adresy, sprawdźcie!

Środa w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze
Fot. materiały prasowe / Wojewódzka Biblioteka Publiczna

Polecamy Wam również nasz newsletter! To garść najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

W Kinie Pod Baranami dzisiaj po raz ostatni obejrzycie najciekawsze produkcje z Półwyspu Iberyjskiego. Kończy się bowiem 18. Tydzień Kina Hiszpańskiego. W ostatnim dniu przeglądu o godz. 19.15 zobaczycie „Złote miasto” w reż. Agustína Díaza Yanesa. Ameryka Południowa, koniec XVI wieku. Hiszpańscy konkwistadorzy wraz z grupą trzydziestu mężczyzn i dwóch kobiet przemierzają amazońską selwę w poszukiwaniu mitycznego El Dorado. Historyczna superprodukcja nominowana do 6 nagród Goya. Natomiast o 21.15 wydarzenie zamknie film „Autor”, reż. Manuel Martín Cuenca. Mimo braku talentu i wyobraźni, Álvaro postanawia spełnić swoje marzenie i napisać wielką powieść. Pewnego dnia zauważa, że fikcja przeradza się w rzeczywistość. To nagrodzony na festiwalu w Toronto komediodramat Manuela Martína Cuenki. Film prezentowany będzie z polskimi i angielskimi napisami.

O godz. 19.00 Centrum Kongresowe ICE Kraków będzie gospodarzem pokazu Moscow City Ballet. Rosyjski zespół wraca do Krakowa z najbardziej romantyczną opowieścią miłosną wszech czasów: „Romeo i Julia”. Zwaśnione rodziny, scena balkonowa, wymiana sekretnych liścików, potajemne spotkania i tragiczne nieporozumienie skutkujące śmiercią zakochanej pary – to wszystko, co tak dobrze znamy z Szekspirowskiego dramatu, w dźwięki ubrał Sergiusz Prokofiew. Baletowa wersja tej historii, pełna arabesek, skoków i piruetów wzrusza i zachwyca tak samo, jak jej literacki pierwowzór. Propozycja na początek wiosny, pory zakochanych, jak znalazł.

Rozgrzeje i rozrusza Was także V Krakowska Wiosna Wiolonczelowa. Trwa do piątku, a w programie znalazły się utwory Chopina na wiolonczelę i fortepian, wieczór „Wiolonczela i elektronika”, spotkanie z muzyką współczesną i filmową (melodie z „Łowcy androidów”, „Matrixa” czy „Pulp Fiction”) oraz takie atrakcje, jak „Taniec wampira” na wiolonczelę i trzy kontrabasy. Dzisiejszy wiolonczelowy wieczór rozpocznie się o godz. 19.00. Chopina zagrają Stanisław Firlej na wiolonczeli i Kinga Firlej-Kubica na fortepianie. Aula Florianka, ul. Basztowa 8.

Wielbicieli jazzu, których w naszym mieście nie brakuje, zapraszamy do klubu Piec Art na Szewskiej 12. Na odbywających się tu koncertach regularnie występuje czołówka polskich muzyków, a także wielu gigantów światowej sceny jazzowej. Muzyczną osnowę klubu tworzy akustyczny jazz, ale goszczą tam także blues, muzyka etno, improwizowana oraz piosenka aktorska. O godz. 21.00 wystąpi trio Klewer – Bräumer – Eftychidou, czyli Simon Bräumer – perkusja, Sofia Eftychidou – kontrabas,  Pascal Klewer – trąbka. Polecamy!

I jeszcze gratka dla podróżników i wszystkich ciekawych świata. Japonia od chwili, gdy Marco Polo przyniósł do Europy pierwsze, zasłyszane w Chinach opowieści o tym niezwykłym kraju, fascynowała ludzi Zachodu. Kraina Kwitnącej Wiśni pociąga swą niezwykłą kulturą i pełną zwrotów akcji historią. Od początku marca możemy poznać ją bliżej dzięki organizowanemu przez Stowarzyszenie CTA-Closer To Asia i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie cyklowi wykładów otwartych „Opowieści z Krainy Kwitnącej Wiśni”. Biblioteka przy Rajskiej staje się wehikułem czasu, zabierającym audytorium w podróże po dziejach Japonii. Przewodnikiem po tych niezwykłych wędrówkach jest Łukasz Czarnecki, historyk, pisarz i publicysta, doktorant Instytutu Historii UJ i współpracownik magazynów „Historia Do Rzeczy”, „Mówią Wieki” i „Focus Historia”. Temat spotkania dzisiejszego to „Szogun o dwóch lewych rękach, czyli rzecz o wojnie Ōnin”. Początek o godz. 18.00, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Rajska 1.