W jaki sposób miasta mogą przyczynić się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju? Czy możliwe jest dostosowanie lokalnej polityki do globalnych zasad? Jakie niesie to za sobą przeszkody i zagrożenia? W jaki sposób wpierane powinny być lokalne podmioty i interesariusze? Jaka wizja i strategia mogłaby pomóc w aktywnym włączaniu się w szerszy proces zmian? Na te pytania, podczas otwartej debaty „Krakowice2018_Agenda 2030, po co nam ideały?” odpowiedzą eksperci, a wśród nich Jarek Szubrycht, Rafał Stanowski, Marcin Wilk i Bartek Kieżun. Na debatę zapraszamy we wtorek, 6 marca, o godz. 18:00 do klubu Pauza in Garden na ul. Rajskiej 12. Spotkanie poprowadzi Bogna Świątkowska. Wstęp wolny!

Po co nam ideały? - zaproszenie na debatę
Fot. materiały prasowe / KBF

Od 11 do 17 czerwca 2018 r. Kraków i Katowice będą gościć roczne spotkanie Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Przed Kongresem w ramach makroregionalnej kreatywnej współpracy odbędą się spotkania grup roboczych (w każdym z miast) odpowiadające siedmiu kategoriom miast kreatywnych UNESCO (muzyka, literatura, dizajn, gastronomia, nowe media, film, sztuka ludowa). Debata w Pauzie in Garden otworzy krakowską serię spotkań.

Koordynatorami poszczególnych grup roboczych zostali:

  • Jacek Ziemek - Film 
  • Marcin Wilk - Literatura 
  • Jarek Szubrycht - Muzyka 
  • Bartek Kieżun - Gastronomia 
  • Antoni Bartosz - Rzemiosło i sztuka ludowa
  • Rafał Stanowski - Design
  • Artur Tajber - Media arts 

Czym jest Agenda 2030?

Agenda 2030 to rezolucja ONZ określająca 17 założeń priorytetowych i 169 celów zrównoważonego rozwoju. To niewiążące międzyrządowe porozumienie jest rezultatem konferencji ONZ, która odbyła się w Rio de Janeiro w 2012 roku. Cele Zrównoważonego Rozwoju przedstawiają wizję nowej przyszłości, która może być osiągnięta wyłącznie poprzez współpracę i wspólne działania wykraczające poza granice. Sieć Miast Kreatywnych UNESCO odpowiada na to wyzwanie, służąc jako międzynarodowa platforma współpracy miast, które uważają kreatywność i sektor kreatywny za narzędzie rozwoju lepszej, spokojniejszej i bardziej efektywnej rzeczywistości i które jednoczą się, by wspólnie realizować cele Agendy. Poszczególne programy i projekty prowadzone przez miasta członkowskie mają na celu strategiczne odniesienie się do celów zrównoważonego rozwoju i przyczynienie się do ich realizacji.

W spotkaniu 6 marca będzie uczestniczyła także grupa naukowców z Uniwersytetu Śląskiego, której zadaniem będzie porównanie wniosków płynących z debat w Krakowie i Katowicach. Uczestnicząc w spotkaniu zgadzasz się na upublicznianie swojego wizerunku na zdjęciach, filmach i nagraniu audio realizowanych przez organizatorów.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku.