Powoli opadają z nas emocje oscarowej nocy i zaczynamy nowy tydzień. Jeśli jeszcze nie widzieliście najlepszych produkcji ostatniego roku, nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej mogą posłużyć Wam za wskazówkę. Mamy też propozycje dla miłośników innych gatunków sztuki – na przykład wyprawę do teatru – dzisiaj zobaczycie, jak sobie radzi z pilnowaniem bram niebieskich święty Paweł. A może chcecie wypróbować swoje talenty na wieczorze karaoke? Dzisiaj macie taką szansę. Czytajcie nasz poniedziałkowy rozkład jazdy!

Kulturalny poniedziałek – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!
Fot. materiały prasowe

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

„Pierwszy do raju” to doskonały spektakl dla tych, którzy cenią dobry humor i solidny warsztat aktorski oraz są ciekawi, kto pierwszy dostanie się do raju. A gdyby tak zamieszkać w raju? Jak się okazuje, sprawa nie jest taka prosta. Tym bardziej, kiedy zamiast świętego Piotra bramy niebieskiej w zastępstwie pilnuje święty Paweł, a na dwóch przybyszy czeka tylko jedno rajskie miejsce. Komedia „Pierwszy do raju” w przewrotny sposób rozstrzyga spór o to, kto i dlaczego bardziej zasługuje na komfortowe rajskie życie po życiu. Trzech aktorów mistrzowsko i dynamicznie prowadzi widzów przez swoje absurdalne problemy, a pełne humoru dialogi śmieszą przez cały spektakl, gwarantując znakomitą rozrywkę. To specyficzne trio złożone z postaci, które w normalnej, „ziemskiej sytuacji” nigdy by się ze sobą nie spotkały, wciąga widzów w nieprawdopodobną, zwariowaną i zaskakującą historię, której końca nie da się przewidzieć. Pojawiają się także nawiązania do naszej codziennej, czasem równie nieprzewidywalnej polskiej rzeczywistości. Komedia, choć bawi do łez, nie pozbawiona jest głębszej refleksji, bo gdzie, jak nie u bram raju znajdziemy ostatni moment na odkrycie uniwersalnych prawd o życiu i o nas samych? A pomoże Wam w tym Teatr Bagatela, na Dużej Scenie przy Karmelickiej 6, dzisiaj o godz. 17.00. Polecamy!

Od godz. 20.00 w klubie Studio, na ul. Budryka 4, wystąpią dwa zespoły i dwa światy na jednej scenie! Kabaret Hrabi – od lat zakochany w kabarecie aktorskim, choć nie jest im obca improwizacja, oraz Ab Ovo – aktorzy, którzy najbardziej cenią sobie energię, pochodzącą właśnie z improwizacji. To mistrzowie współpracy z widzami, zręczni i obdarzający ją miłością. Hrabi kocha równie mocno. Dobrali się właśnie według takiego klucza. Bo publiczność rozśmieszyć można tylko wtedy, gdy się ją nie tylko lubi, ale przede wszystkim miłuje.Na jednej scenie, bez przygotowanych skeczów czy piosenek, dochodzi do zwarcia i maglowania, ale cel jest jeden – dobra zabawa. Wszystko wymyślone tu i teraz.

Kino nie tylko Oscarami żyje. Płeć piękną zapraszamy na 19.00 do Agrafki na Krowoderską na kolejne spotkanie z cyklu „Szpilki w Agrafce”. To propozycja skierowana wyłącznie do Pań, inicjatorką jest dziennikarka radia RMF Classic Magda Miśka-Jackowska, ona również prowadzi spotkania. Ideą cyklu jest połączenie pokazu filmowego ze spotkaniem towarzyskim. W programie filmowym znajdują się tytuły wybrane przez gospodynię spotkań, które można określić mianem kobiecego kina. Agrafka zapewnia strawę zarówno dla ducha, jak i dla ciała, na uczestniczki czeka bowiem zawsze drobny poczęstunek. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, a tytuł pozostaje do ostatnich chwil niespodzianką, zawsze jest to jednak obraz wart uwagi.

Fanów muzyki zapraszamy do Opery – o 19.30 tym razem jednak nie usłyszą arii, ale występ Piotra Nalepy, syna Tadeusza i Miry. Od 2007 roku realizuje on „artystyczny testament” rodziców, wykonując z zespołem piosenki Breakout. Po dziesięciu latach mają za sobą ponad dwieście koncertów i wiele wspaniałych spotkań z ludźmi, dla których ta muzyka znaczy bardzo wiele. Występowali w wielu miastach Polski, a także Austrii, Niemiec, Czech, USA, Kanady. Projekt symfoniczny jest sposobem na oddanie hołdu wspaniałym twórcom, których dorobek artystyczny to znacząca cześć historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Natomiast w Zaścianku na Rostafińskiego 4 o godz. 21.00 rozpocznie się „Śpiewogranie” – cykl nietuzinkowych spotkań łączących karaoke z muzyką graną na żywo. Wspólnie śpiewane przeboje silnie integrują, dzięki czemu w klubie zawsze panuje przyjazna atmosfera i niepowtarzalny klimat. Każdy, kto idzie do Zaścianka, może wziąć ze sobą instrument muzyczny, by osobiście akompaniować śpiewającym!