Mistrzejowice zyskają tramwaj do centrum. Trzy linie zmienią dojazdy

Mistrzejowice zyskają tramwaj do centrum. Trzy linie zmienią dojazdy

FOT. Urząd Miasta w Krakowie

Po miesiącach hałasu, utrudnień i zmian w codziennych trasach przejazdu mieszkańcy północno-wschodniej części Krakowa są coraz bliżej transportowej zmiany. Nowe torowisko ma skrócić i ustabilizować podróże z Mistrzejowic, Prądnika Czerwonego oraz Olszy. Największą różnicę odczują osoby jeżdżące do centrum, na uczelnie i w południowe rejony miasta.

  • Nowa trasa tramwajowa połączy osiedla z centrum Krakowa
  • Trzy linie tramwajowe pojadą przez Mistrzejowice

Nowa trasa tramwajowa połączy osiedla z centrum Krakowa

Budowa trasy do Mistrzejowic była dla mieszkańców terenów przy ulicach Bohomolca, Dobrego Pasterza, Lublańskiej, Młyńskiej i Meissnera okresem szczególnie uciążliwym. Zakończenie tego etapu oznacza jednak dostęp do transportu, który ma być szybszy, bardziej pojemny i mniej podatny na wahania czasu przejazdu niż dotychczasowa obsługa oparta przede wszystkim na autobusach.

Zmiana nie ograniczy się do samego torowiska. Wzdłuż trasy powstaną nowe możliwości dojazdu do:

  • miejsc pracy i szkół,
  • uczelni i kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego,
  • sklepów oraz placówek medycznych,
  • Starego Miasta, Kazimierza i miejsc wypoczynku.

Dla pasażerów znaczenie będzie miała także możliwość wyboru kilku kierunków podróży bez konieczności przesiadania się już na początku trasy. Przesiadki na kolejne połączenia będą dostępne między innymi w rejonie Ronda Mogilskiego, Dworca Głównego i centrum Krakowa.

Trzy linie tramwajowe pojadą przez Mistrzejowice

Po nowym torowisku zaplanowano kursowanie trzech linii. Każda z nich zapewni inny układ połączeń, dlatego mieszkańcy zyskają nie tylko dojazd do centrum, ale także bezpośrednie trasy w kierunku południowych, północnych i wschodnich części miasta.

  • Linia nr 12 będzie kursować przez cały dzień między Osiedlem Piastów a Czerwonymi Makami. Przejazd obejmie Mistrzejowice, centrum Krakowa, okolice Starego Miasta, Rondo Grunwaldzkie, Kapelankę, Ruczaj i kampus UJ. Tramwaje mają pojawiać się co 7,5 minuty, a linię obsłużą najbardziej pojemne pojazdy.
  • Linia nr 9 połączy Mistrzejowice z Nowym Bieżanowem. Na trasie znajdą się między innymi Rondo Mogilskie, Grzegórzki i Zabłocie, co zapewni dojazd do południowo-wschodniej części Krakowa.
  • Linia nr 16 pojedzie z Pleszowa przez Nową Hutę, Bieńczyce i Mistrzejowice. Następnie przejedzie tunelem pod Dworcem Głównym do Dworca Towarowego, zapewniając także bezpośredni dostęp do Ronda Mogilskiego i północnej części centrum.

Układ trzech linii będzie szczególnie istotny dla osób, które podróżują między dzielnicami bez potrzeby dojeżdżania najpierw do śródmieścia. Jednocześnie częstotliwość linii nr 12 i duża pojemność tramwajów mogą ograniczyć problem zatłoczonych autobusów na kierunkach, gdzie do tej pory brakowało bezpośredniego połączenia szynowego.

na podstawie: UM Kraków.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta w Krakowie). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.