Biało-czerwony weekend w Krakowie połączy pochód i śpiew

Biało-czerwony weekend w Krakowie połączy pochód i śpiew

FOT. Urząd Miasta Krakowa

W pierwszych dniach majówki Kraków przejdzie z turystycznego gwaru w rytm flagi, pieśni i miejskich spotkań. W centrum pojawi się stumetrowa biało-czerwona flaga, na Błoniach ułożony zostanie kontur Polski, a Mały Rynek wypełni wspólne śpiewanie. To będzie weekend, w którym symbole narodowe wyjdą między ludzi zamiast zostać tylko w oficjalnych dekoracjach.

  • Stumetrowa flaga ruszy spod Bramy Floriańskiej
  • Na Błoniach powstanie kontur Polski z czterech tysięcy flag
  • Tramwaj, śpiewnik i koncert dopiszą finał majówki

Stumetrowa flaga ruszy spod Bramy Floriańskiej

1 maja o godz. 11.00 spod Bramy Floriańskiej, w rejonie Barbakanu, wyruszy przemarsz ze stumetrową flagą Polski przygotowaną przez Pracownię Krawiecką Teatru Groteska. W wydarzeniu wezmą udział władze miasta z prezydentem Aleksandrem Miszalskim na czele, a organizatorzy zapraszają do wspólnego niesienia flagi każdego, kto chce dołączyć do tego pochodu.

Trakt królewski wypełnią tego dnia muzyka i taniec. Przemarszowi towarzyszyć będą Krakowska Orkiestra Staromiejska, grupa perkusyjna Sorrir Por Favor oraz artyści Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Finał na dziedzińcu Wawelu ma mieć wyraźnie uroczysty charakter – kilkudziesięciu chórzystów, w tym artyści związani z Chórem Polskiego Radia – Lusławice, odśpiewają „Mazurek Dąbrowskiego”, a obok niego zabrzmią także pieśni okolicznościowe.

Na Błoniach powstanie kontur Polski z czterech tysięcy flag

Drugiego dnia majówki uwaga przeniesie się na Błonia. Z czterech tysięcy biało-czerwonych flag ułożony zostanie tam kontur Polski. To duża, czytelna instalacja, która w miejskiej przestrzeni ma działać jak znak rozpoznawczy – mocny, prosty i widoczny z daleka.

Po zakończeniu akcji prezydent miasta będzie rozdawał flagi mieszkańcom, a towarzyszyć mu mają harcerze. Od godz. 10.00 do 14.00 instalacja ma być dostępna także dla osób, które przyjdą po spacer, zdjęcie albo chwilę odpoczynku na otwartej przestrzeni. Organizatorzy przygotują cztery specjalne instaspoty, a relacje z przygotowań i przebiegu wydarzenia zapowie od godz. 10.00 RMF FM, które odpowiada za tę część majówki.

Tramwaj, śpiewnik i koncert dopiszą finał majówki

3 maja patriotyczny rytm wróci do centrum wraz z Tramwajem Patriotycznym organizowanym przez Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana. Pojazd przejedzie między innymi przez Dworzec Towarowy, ulicę Długą, okolice Filharmonii, plac Wszystkich Świętych, Pocztę Główną i rejon Teatru Słowackiego. Dla wielu osób będzie to najłatwiej dostępny element świątecznego programu – wydarzenie, które można zobaczyć po drodze, bez specjalnych przygotowań.

Tego samego dnia na Małym Rynku odbędzie się 95. Krakowska Lekcja Śpiewania „Radosna Jutrzenka”, przygotowana przez Centrum Kultury Podgórza. Na scenie wystąpią artyści Teatru Loch Camelot, a uczestnicy dostaną bezpłatne śpiewniki, by dołączyć do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Spotkanie poprowadzi Waldemar Domański, który przybliży historyczne tło utworów. Wydarzenie powstało we współpracy z Teatrem Groteska, Baletem Dworskim Cracovia Danza, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Chórem Polskiego Radia – Lusławice i Krakowską Orkiestrą Staromiejską. Majówkę domknie jeszcze wieczorny „Koncert dla Wojtka Bellona” w Nowohuckim Centrum Kultury o godz. 18.00, a przez cały weekend dostępne będą tam wystawy, między innymi w Galerii Zdzisława Beksińskiego i Galerii Autorskiej Jerzego Dudy-Gracza.

na podstawie: Urząd Miasta Krakowa.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta Krakowa). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.