Małopolska gospodarzem ważnego spotkania marszałków w Szczawnicy

Małopolska na pół roku przejmuje stery Konwentu Marszałków Województw RP, a Szczawnica staje się centrum ważnych rozmów o bezpieczeństwie i rozwoju regionów. Co przyniosły pierwsze dni obrad i jakie tematy poruszają samorządowcy?
- Szczawnica gości liderów samorządów z całej Polski
- Nowe przepisy i inwestycje na tapecie samorządowców w Małopolsce
- Zmiana przewodnictwa Konwentu Marszałków w Łodzi już wkrótce
Szczawnica gości liderów samorządów z całej Polski
W malowniczej Szczawnicy rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP, które odbywa się pod przewodnictwem Małopolski. Od 1 stycznia 2025 roku nasze województwo pełni tę zaszczytną funkcję przez kolejne sześć miesięcy, co oznacza, że to tutaj koncentrują się prace i dyskusje dotyczące kluczowych wyzwań dla samorządów w całym kraju.
W wydarzeniu aktywnie uczestniczy wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar, który nie tylko reprezentuje region, ale także bierze udział w panelach poświęconych nowym regulacjom prawnym oraz wsparciu finansowemu dla województw.
Nowe przepisy i inwestycje na tapecie samorządowców w Małopolsce
Jednym z najważniejszych tematów pierwszego dnia obrad była ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Dyskusje skupiły się na roli marszałków województw w świetle nowych przepisów oraz na tym, jak samorządy mogą skutecznie współpracować w zakresie zarządzania kryzysowego.
Przepisy dotyczące ochrony ludności i obrony cywilnej określają ważną rolę samorządów. Ich działania mają konkretny wymiar zarówno w zakresie tworzenia i utrzymywania niezbędnych zasobów, jak i koordynowania działań pomocowych. Nowa ustawa wskazuje właśnie podmioty administracji samorządowej jako te, które znacząco kształtują bezpieczeństwo publiczne. Stąd ogromne znaczenie szkoleń, spotkań i dyskusji o tym, jak tak ta współpraca powinna wyglądać podkreślił wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.
Poza kwestiami bezpieczeństwa poruszono także zagadnienia związane z aktualizacją ustawy o samorządzie województwa oraz możliwościami pozyskania środków na rozwój infrastruktury. Szczególną uwagę zwrócono na potencjał wsparcia ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz program LIFE dedykowany jednostkom samorządowym.
Zmiana przewodnictwa Konwentu Marszałków w Łodzi już wkrótce
Podsumowaniem pierwszego dnia spotkania było oficjalne przekazanie przewodnictwa Konwentu Marszałków Województw RP województwu łódzkiemu. To symboliczne wydarzenie otwiera nowy etap współpracy między regionami i pokazuje dynamikę działań podejmowanych przez polskie samorządy.
Dzięki takim inicjatywom jak to spotkanie w Szczawnicy mieszkańcy Małopolski mogą mieć pewność, że ich bezpieczeństwo oraz rozwój regionalny są traktowane priorytetowo przez najwyższe władze lokalne.
Autor: krystian