Setna rocznica szkoły Szczepanika w Tarnowie z wyjątkową galą i recitalem

2 min czytania
Setna rocznica szkoły Szczepanika w Tarnowie z wyjątkową galą i recitalem

Szkoła im. Jana Szczepanika w Tarnowie świętuje wyjątkowy jubileusz! Sto lat historii, tradycji i nowoczesności połączonych w jednym miejscu edukacji. Jak wyglądały obchody i co kryje się za tym niezwykłym wydarzeniem? Zapraszamy do lektury!

  • Wyjątkowe obchody 100-lecia szkoły Jana Szczepanika w Tarnowie
  • Tarnowska szkoła z bogatą historią i inspirującą przyszłością

Wyjątkowe obchody 100-lecia szkoły Jana Szczepanika w Tarnowie

W sercu Tarnowa, przy ulicy Brodzińskiego 9, odbyła się uroczystość upamiętniająca setną rocznicę powstania jednej z najbardziej zasłużonych placówek edukacyjnych w mieście Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych imienia Jana Szczepanika. To moment, który zgromadził nie tylko obecnych uczniów i nauczycieli, ale także absolwentów oraz przedstawicieli władz samorządowych.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Katedralnej w Tarnowie, która nadała wydarzeniu podniosły charakter. Następnie wszyscy uczestnicy przenieśli się na okolicznościową galę, podczas której wystąpili znakomici absolwenci szkoły sopranistka Joanna Zaucha oraz baryton Paweł Trojak. Ich recital przypomniał o artystycznych tradycjach miasta i talentach wykształconych właśnie w tarnowskich murach.

Tarnowska szkoła z bogatą historią i inspirującą przyszłością

Początki szkoły sięgają 15 listopada 1925 roku, kiedy to powstała Prywatna Szkoła Zawodowa Żeńska przygotowująca młode kobiety do zawodu krawieckiego. Pierwsza siedziba mieściła się w budynku Szkoły Powszechnej im. Marii Konopnickiej przy ulicy Mickiewicza 6, gdzie dziś znajduje się poczta. Po II wojnie światowej placówka przeszła pod zarząd państwowy i od 1 września 1948 roku działała już w obecnym budynku przy Brodzińskiego.

Ważnym momentem było nadanie szkole imienia Jana Szczepanika wynalazcy i pioniera techniki z Tarnowa które nastąpiło podczas obchodów 70-lecia istnienia placówki w 1995 roku. Od początku XXI wieku szkoła funkcjonuje jako Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, łącząc tradycję z nowoczesnym podejściem do edukacji.

Całej społeczności szkolnej gratuluję okazałego jubileuszu. Dziękuję za trud i włożoną pracę tym wszystkim, którzy tworzyli i tworzą historię tej placówki powiedział wicemarszałek Ryszard Pagacz reprezentujący Samorząd Województwa Małopolskiego.

To wyjątkowe wydarzenie przypomina o sile edukacji jako fundamentu rozwoju miasta oraz o roli szkoły jako miejsca, gdzie młodzi ludzie odkrywają swoje pasje i przygotowują się do wyzwań przyszłości.

Na podstawie: Małopolski Urząd Marszałkowski

Autor: krystian