Prezydent Krakowa rozmawia z Clean Air Fund o przyszłości czystego powietrza

Kraków stawia na czyste powietrze i inspiruje inne miasta do działania. Jak stolica Małopolski zmienia swoje oblicze i co z tego mogą wynieść inne samorządy?
- Jak Kraków w Pałacu Potockich pokazał drogę do lepszego powietrza
- Krakowianie oddychają coraz lepiej dzięki zmianom w ogrzewaniu i transportu
Jak Kraków w Pałacu Potockich pokazał drogę do lepszego powietrza
Wczoraj w zabytkowych wnętrzach Pałacu Potockich odbyło się wyjątkowe spotkanie, które zgromadziło przedstawicieli krakowskich władz oraz międzynarodowej inicjatywy Clean Air Fund. To wydarzenie było nie tylko okazją do wymiany doświadczeń, ale także do zaprezentowania efektów wieloletnich działań Krakowa na rzecz poprawy jakości powietrza.
Prezydent Aleksander Miszalski podkreślił, że miasto od lat konsekwentnie walczy ze smogiem, angażując mieszkańców i wykorzystując nowoczesne rozwiązania ekologiczne. Takie spotkania zawsze kształcą i inspirują, możemy się od siebie wzajemnie uczyć” mówił podczas rozmów z ekspertami.
Krakowianie oddychają coraz lepiej dzięki zmianom w ogrzewaniu i transportu
Historia walki o czyste powietrze w Krakowie to opowieść o systematycznych przemianach. Od 1995 roku zlikwidowano ponad 45 tysięcy tradycyjnych palenisk na paliwa stałe, które zastąpiono nowoczesnymi, proekologicznymi źródłami ciepła. Ponadto niemal 4000 instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) zostało zamontowanych w miejskich budynkach, co sprawia, że dziś prawie wszystkie domy są ogrzewane w sposób przyjazny środowisku.
Obecnie Kraków koncentruje się również na ograniczeniu emisji pochodzącej z transportu kolejnego ważnego elementu wpływającego na jakość powietrza. Dzięki tym działaniom mieszkańcy mogą cieszyć się coraz zdrowszym klimatem w mieście, a Kraków staje się wzorem dla innych miejscowości w Polsce i za granicą.
Wg inf z: Urząd Miasta w Krakowie
Autor: krystian