Muzeum Ratownictwa w Krakowie świętuje 20 lat i zdobywa medal Polonia Minor

W sercu Małopolski świętujemy wyjątkowy jubileusz! Muzeum Ratownictwa w Krakowie obchodzi 20 lat działalności, a z tej okazji otrzymało prestiżowe wyróżnienie Brązowy Medal Polonia Minor. To nie tylko hołd dla pasji i zaangażowania muzealników, ale także zaproszenie do odkrywania fascynującej historii ratownictwa, która łączy pokolenia.
- Muzeum Ratownictwa w Krakowie z wyjątkowym medalem i nową wystawą w Zbrosławicach
- Zbrosławice stają się centrum pasjonujących spotkań miłośników ratownictwa
- Muzeum Ratownictwa w Krakowie historia tworzona z pasją
Muzeum Ratownictwa w Krakowie z wyjątkowym medalem i nową wystawą w Zbrosławicach
Dwudziestolecie istnienia Muzeum Ratownictwa w Krakowie to doskonała okazja do świętowania i podsumowań. Placówka, która od początku swojej działalności skupia się na gromadzeniu i prezentacji eksponatów związanych z historią ratownictwa w Polsce, właśnie została uhonorowana przez Samorząd Województwa Małopolskiego. Wyróżnienie w postaci Brązowego Medalu Polonia Minor to wyraz uznania za wkład muzeum w popularyzację dziedzictwa oraz aktywny udział w życiu kulturalnym regionu.
Medal wręczył dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Grzegorz Sobol, który reprezentował marszałka Łukasza Smółkę. W imieniu placówki nagrodę odebrali: Marek Pilarek, Łukasz Pieniążek, Jan Pieniążek oraz Jan Więcek. W liście gratulacyjnym marszałek podkreślił znaczenie muzeum dla Małopolski, zwracając uwagę na imponującą kolekcję blisko 130 pojazdów ratowniczych oraz eksponatów lotniczych.
Zbrosławice stają się centrum pasjonujących spotkań miłośników ratownictwa
Nowa wystawa otwarta w Zbrosławicach koło Tarnowskich Gór to nie tylko ekspozycja historycznych pojazdów i sprzętu ratowniczego. To miejsce spotkań ludzi z różnych środowisk i pokoleń, którzy dzielą wspólną pasję do ratownictwa i techniki. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli okazję wysłuchać opowieści weteranów lotnictwa sanitarnego oraz policji o polskich śmigłowcach, które odegrały ważną rolę w historii służb ratunkowych.
Wśród atrakcji znalazły się również prezentacje grup rekonstrukcyjnych w historycznych strojach oraz pokaz miniatur wojskowych pojazdów przygotowany przez modelarzy. Duże emocje wzbudziły dynamiczne pokazy czołgu T-55 i innych specjalistycznych maszyn. Największą sensacją była jednak flota śmigłowców Mi-2, PZL-Kania oraz unikatowy W-3AS Sokół, który jako jedyny ze zbiorów polskich muzeów służył wcześniej ratownikom m.in. na Wyspach Kanaryjskich.
Publiczność miała też szansę zobaczyć legendarny śmigłowiec Mi-2 znany z kultowego serialu 07 zgłoś się”. Choć wymaga on renowacji, muzealnicy już rozpoczęli zbiórkę funduszy na jego restaurację, by jak najszybciej przywrócić mu dawny blask.
Organizatorzy wydarzenia zadbali o różnorodność atrakcji od tradycyjnej wojskowej grochówki serwowanej przez żołnierzy 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór po prezentację nowoczesnego ambulansu Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego z Sosnowca wraz z praktycznymi pokazami pierwszej pomocy.
Muzeum Ratownictwa w Krakowie historia tworzona z pasją
Przez dwie dekady Muzeum Ratownictwa nie tylko gromadziło unikalne eksponaty, ale również aktywnie angażowało się w edukację i upamiętnianie bohaterów codzienności. Placówka przygotowała między innymi wystawę poświęconą zabezpieczeniu wizyt papieskich podczas Światowych Dni Młodzieży, która przyciągnęła uwagę pielgrzymów z całego świata.
Muzeum dba także o pamięć pilotów i ratowników, którzy oddali życie ratując innych. Szczególnym symbolem jest jedyna w Polsce tablica pamiątkowa na Pomniku Lotników w Morawicy koło Krakowa, przypominająca o pracownikach Zespołów Lotnictwa Sanitarnego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Eksponaty zgromadzone przez muzeum stanowią prawdziwe dziedzictwo narodowe. Praca społeczna muzealników pozwala zachować te skarby dla przyszłych pokoleń oraz promować historię ratownictwa i Małopolski jako kolebki tych służb. Od marca 2025 roku placówką zarządza Śląska Fundacja Pasjonatów Techniki Militarnej Garnizon Górnośląski”, co otwiera nowe perspektywy rozwoju muzeum.
Na podst. Urząd Marszałkowski Kraków
Autor: krystian