Startuje głosowanie w Budżecie Obywatelskim Małopolski z 16 mln zł do podziału

Już od 15 maja mieszkańcy Małopolski mogą zdecydować, które projekty zmienią ich najbliższe otoczenie. W ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego do wyboru jest aż 218 różnorodnych inicjatyw, a na ich realizację w 2026 roku przeznaczono rekordowe 16 milionów złotych!
- Małopolanie wybierają inwestycje i wydarzenia bliskie sercu regionu
- Jak oddać ważny głos i na co zwrócić uwagę podczas wyboru?
- Małopolska zmienia się dzięki zaangażowaniu mieszkańców
Małopolanie wybierają inwestycje i wydarzenia bliskie sercu regionu
Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego to wyjątkowa szansa dla każdego mieszkańca, by mieć realny wpływ na rozwój swojego regionu. W tym roku lista zgłoszonych projektów imponuje różnorodnością od zadań wojewódzkich po lokalne inicjatywy z czterech głównych obszarów: Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego, Małopolski Południowej, Zachodniej oraz Tarnowskiego.
W sumie do wyboru jest 42 zadania o zasięgu wojewódzkim oraz 176 regionalnych, które dotyczą m.in. poprawy infrastruktury, organizacji zajęć dla dzieci i seniorów, promocji kultury czy sportu. Dzięki poprzednim edycjom udało się już zrealizować ponad 370 projektów od zakupu defibrylatorów, przez wsparcie zespołów regionalnych, aż po budowę chodników i organizację wydarzeń integrujących mieszkańców.
Jak oddać ważny głos i na co zwrócić uwagę podczas wyboru?
Głosowanie potrwa od 15 maja do 13 czerwca , a każdy uprawniony mieszkaniec Małopolski powyżej 16 roku życia może oddać dwa głosy jeden na zadanie regionalne z własnego obszaru zamieszkania oraz drugi na projekt wojewódzki. Ważne jest jednak, aby głosy były oddane zgodnie z zasadami nie można głosować wielokrotnie na ten sam typ zadania ani wybierać projektów spoza swojego regionu.
Dla wygody mieszkańców przygotowano trzy sposoby głosowania: elektroniczny przez stronę internetową Urzędu Marszałkowskiego, tradycyjny papierowy oraz hybrydowy, który pozwala połączyć oba te rozwiązania. Najszybszą metodą jest forma online, która dodatkowo weryfikuje poprawność danych i minimalizuje ryzyko unieważnienia głosu.
Ogromnie zachęcam Państwa do oddania głosu poprzez stronę internetową! Formularz jest tak przygotowany, że podpowie Państwu jakie dane należy uzupełnić, a także co bardzo ważne sprawdzi czy wszystkie wymagane dane i oświadczenia są zaznaczone oraz nie zostały błędnie wypełnione. Każdemu z nas zależy by jego głos był ważny, tutaj mamy od razu sprawdzoną poprawność głosu. Często zdarza się tak, że o zwycięstwie danego zadania decyduje minimalna różnica głosów”
Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego
Małopolska zmienia się dzięki zaangażowaniu mieszkańców
Marszałek Łukasz Smółka podkreśla, jak istotna jest aktywność obywateli w kształtowaniu przestrzeni wokół siebie. To właśnie dzięki ich pomysłom i decyzjom region dynamicznie się rozwija i odpowiada na realne potrzeby społeczności.
Bardzo się cieszę, że tyle różnorodnych zadań jest do wyrobu w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Dzięki pomysłom zgłaszanym przez mieszkańców, a następnie w wyniki oddania przez nich głosów Małopolska zmienia się i rozwija. Sami mieszkańcy dostrzegają problemy i pola do rozwoju swojego otoczenia i jest to możliwe właśnie dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Województwa Małopolskiego. Zachęcam każdego z Państwa do oddania głosu. Na wybrane projekty czeka 16 mln złotych”
marszałek Łukasz Smółka
Zachęcamy wszystkich mieszkańców Małopolski do aktywnego udziału w głosowaniu i wspólnego tworzenia lepszego miejsca do życia! Pamiętajcie liczy się każdy głos oddany między 15 maja a 13 czerwca.
Opierając się na: Urząd Marszałkowski Kraków
Autor: krystian