80 lat od śmierci pułkownika Narcyza Wiatra pamięć i hołd w Krakowie

80 lat temu Kraków stracił bohatera, który oddał życie za wolność i wartości. W sercu miasta, w miejscu jego tragicznej śmierci, odbyły się uroczystości upamiętniające płk. Narcyza Wiatra ps. Zawojna” postać niezwykle ważną dla historii Małopolski i Śląska.
- Krakowskie Planty miejscem pamięci o płk. Narcyzie Wiatrze
- Wojewoda i wicepremier podkreślają znaczenie pamięci o bohaterach
- Ceremoniał wojskowy na Plantach przypomniał o bohaterstwie płk. Wiatra
Krakowskie Planty miejscem pamięci o płk. Narcyzie Wiatrze
21 kwietnia minęła 80. rocznica zamordowania pułkownika Narcyza Wiatra, znanego pod pseudonimem Zawojna”. Był on nie tylko oficerem Armii Krajowej, ale także komendantem Batalionów Chłopskich na terenie Małopolski i Śląska oraz aktywnym działaczem ludowym. Jego życie było pełne poświęcenia dla sprawy narodowej i społecznej, co zakończyło się tragiczną śmiercią z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa na krakowskich Plantach, u zbiegu ulic Dominikańskiej, św. Gertrudy i Siennej.
W tym symbolicznym miejscu odbyła się uroczystość upamiętniająca tę wybitną postać. Organizatorami wydarzenia byli wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar oraz dyrektor krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Filip Musiał. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych Krakowa, służb mundurowych oraz Wojska Polskiego.
Wojewoda i wicepremier podkreślają znaczenie pamięci o bohaterach
W trakcie uroczystości odczytano list od wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, który zwrócił uwagę na rolę patriotyzmu i pamięci historycznej w budowaniu silnego państwa:
Dla obrony Ojczyzny niezbędna jest silna armia, ale także silny duch i patriotyzm, kształtowany m.in. na bazie pamięci o naszych bohaterach. Wśród Nich był płk Narcyz Wiatr, ps. Zawojna”, przedwojenny działacz ludowy, który za swoją działalność trafił do niesławnego obozu w Berezie Kartuskiej, w czasie wojny komendant Batalionów Chłopskich na Małopolskę i Śląsk, oficer Armii Krajowej, który 80 lat temu, na krakowskich Plantach, został zamordowany przez funkcjonariuszy bezpieki. Pamięć o żołnierzach, którzy niezłomnie walczyli o wolną Polskę, jest naszym wspólnym obowiązkiem” przekazał minister Kosiniak-Kamysz.
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podkreślił natomiast osobisty wymiar życia pułkownika:
Pochodził z chłopskiej rodziny i wartości przekazane przez najbliższych nosił z szacunkiem w sercu. Starannie wykształcony, odpowiedzialny i oddany sprawom Polski, angażował się w działania zgodne ze swoimi przekonaniami. Także wówczas gdy narażone było jego własne życie. Wreszcie, właśnie to życie złożył na ołtarzu Ojczyzny. A my nieustannie pamiętamy i chcemy pamiętać o takich osobach i z ich postawy czerpać naukę i inspirację. Cześć pamięci płk. Narcyza Wiatra!”
Ceremoniał wojskowy na Plantach przypomniał o bohaterstwie płk. Wiatra
Uroczystość miała charakter patriotyczny i odbyła się przy udziale kompanii honorowej Wojska Polskiego. Po odczytaniu Apelu Pamięci oddano salwę honorową oraz odegrano hymn państwowy. Na miejscu pamięci złożono wiązanki kwiatów gest symbolizujący trwałe uczczenie pamięci pułkownika.
Takie wydarzenia przypominają mieszkańcom Krakowa o niezwykłych losach ludzi, którzy poświęcili swoje życie dla wolności kraju i lokalnej społeczności. Miejsce śmierci płk. Narcyza Wiatra pozostaje ważnym punktem na mapie historycznej stolicy Małopolski.
Opierając się na: MUW Kraków
Autor: krystian