Marszałkowie regionów węglowych apelują o wsparcie z Funduszu Transformacji

Pięć polskich regionów węglowych łączy siły, by walczyć o miliardy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji!
- Kraków stolicą walki o przyszłość regionów górniczych
- Jakie zmiany czekają regiony powęglowe?
W obliczu nadchodzących zmian związanych z transformacją energetyczną, marszałkowie Śląska, Małopolski, Dolnego Śląska, Wielkopolski i Łódzkiego wystosowali apel do kluczowych instytucji europejskich. Ich celem jest zapewnienie stabilnego wsparcia finansowego dla regionów, które przechodzą przez trudny proces odchodzenia od węgla.
Kraków stolicą walki o przyszłość regionów górniczych
Podczas Konwentu Marszałków Województw RP w Krakowie, liderzy pięciu regionów podkreślili znaczenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Polska, jako największy beneficjent tego funduszu, ma szansę na alokację aż 3,8 miliarda euro. To nie tylko ogromna suma, ale również szansa na przekształcenie gospodarki i wsparcie lokalnych społeczności w obliczu zamykania kopalń. Marszałek Wojciech Saługa zaznaczył: Sami najlepiej wiemy, co i gdzie nam najbardziej doskwiera, a więc i na co skierować te środki”. Wspólne stanowisko marszałków ma na celu nie tylko kontynuację dotychczasowego wsparcia, ale także dostosowanie go do specyficznych potrzeb poszczególnych regionów.
Jakie zmiany czekają regiony powęglowe?
W obliczu wyzwań związanych z transformacją energetyczną, marszałkowie apelują o dalsze inwestycje i wsparcie. Ustanowiony w 2021 roku Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji ma za zadanie wspierać te obszary, które najbardziej odczuwają skutki odejścia od węgla. Fundusz powinien zachować swoją odrębną specyfikę i kierować się własnymi celami” podkreśla Marek Woźniak. Obawy dotyczące przyszłości finansowania po 2027 roku są uzasadnione. Europa stoi przed wieloma wyzwaniami, a marszałkowie chcą zapewnić, że sprawiedliwa transformacja regionów górniczych nie zostanie pominięta. Wskazują na konieczność dostosowania poziomu wsparcia do rzeczywistych potrzeb obszarów górniczych, które często borykają się z problemami ekonomicznymi. Apel marszałków to krok ku lepszej przyszłości dla regionów węglowych. Ich determinacja oraz wspólne działania mogą przyczynić się do stworzenia nowej jakości życia dla mieszkańców tych terenów.
Źródło: Urząd Marszałkowski Kraków
Autor: krystian