Muzeum Armii Krajowej zakończyło projekt Z Orężem ku Wolności”

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zorganizowało wyjątkowy projekt edukacyjny, który przyciągnął uwagę wielu młodych ludzi. W ramach obchodów 80. rocznicy Akcji Burza” oraz Powstania Warszawskiego, uczniowie z małopolskich szkół mieli okazję zgłębić historię Armii Krajowej i jej działania w czasie II wojny światowej.
- Jak młodzież z Małopolski uczy się historii w Krakowie?
- Co młodzi uczestnicy odkryli o Akcji Burza”?
- Dlaczego warto znać historię swojej ojczyzny?
Jak młodzież z Małopolski uczy się historii w Krakowie?
W październiku i listopadzie br. Muzeum Armii Krajowej zaprosiło do udziału w cyklu warsztatów edukacyjnych. Uczniowie z klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz szkół średnich z Małopolski, w tym z Krakowa, Tarnowa i Zakopanego, mieli szansę na interaktywne poznanie ważnych wydarzeń z przeszłości.
W projekcie wzięło udział aż 240 uczniów, co świadczy o dużym zainteresowaniu historią. Warsztaty były nie tylko teoretyczne, ale również praktyczne. Młodzież mogła uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w języku migowym, co zwiększyło dostępność wydarzenia dla osób niesłyszących.
Co młodzi uczestnicy odkryli o Akcji Burza”?
Podczas warsztatów uczniowie zgłębiali różnorodne tematy związane z działalnością Armii Krajowej. Dowiedzieli się m.in., jaką rolę odegrała AK w Akcji Burza” oraz jakie były jej konsekwencje. Zagadnienia poruszone w trakcie zajęć obejmowały m.in. historię sabotażu i dywersji, a także sposoby nawiązywania kontaktów w konspiracji.
W praktycznej części warsztatów młodzież miała okazję pracować z planszami edukacyjnymi oraz replikami historycznej broni. Tworzenie biało-czerwonych proporczyków z wojskowym orzełkiem stało się nie tylko kreatywnym wyzwaniem, ale także sposobem na lepsze zrozumienie symboliki narodowej.
Dlaczego warto znać historię swojej ojczyzny?
Uczestnicy warsztatów mieli również możliwość zwiedzenia wystawy stałej oraz wzięcia udziału w grze terenowej, która uzupełniła zdobytą wiedzę. Każdy z młodych ludzi otrzymał broszurę z materiałami, które pomogły w lepszym przyswojeniu tematów poruszanych podczas zajęć.
Projekt Z Orężem ku Wolności” został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra”, co podkreśla jego znaczenie dla edukacji historycznej w regionie. Warto zaznaczyć, że takie inicjatywy nie tylko rozwijają wiedzę, ale także kształtują postawy patriotyczne wśród młodzieży.
Na podst. Małopolski Urząd Marszałkowski
![]()
Ostatnie Artykuły

Kultura w Małopolsce ma 10 lat. Jubileusz pokaże, co zmieniło się naprawdę

Około 140 producentów na jednym wydarzeniu. Festiwal polskiej żywności

Około 1300 postaci Witkacego w jednym tomie. Spotkanie w Zakopanem

Klaudia Zwolińska zdobyła sześć medali na torze Kolna

Nocne kontrole w centrum Krakowa. 145 wykroczeń w jedną noc

Krakowianin zagrał najlepszy turniej kariery. Wygrał debla na Kraków Open

Tymczasowy areszt po śmiertelnym wypadku na Solnej. Zginęły dwie osoby

Po wakacjach krany w szkołach wymagają przepłukania. Są trzy kroki

Dwie wystawy w Nowym Sączu. Sztuka o wrażliwości i pamięci

Bezpłatne spotkanie dla twórców startupów. Solana na Zabłociu

NCK domyka wakacje koncertem, kinem i galą operetkową

Tylko 20 miejsc na ekospacer po Krzesławicach. Trasa prowadzi nad zalew

Finał nad Jeziorem Mucharskim zakończył kulinarną trasę po Małopolsce

Korowód, występy i wyróżnienia. Tak wyglądały dożynki w Skale
Przydatne dane teleadresowe
- Teatr Bagatela w Krakowie - kontakt, bilety, godziny kas i dojazd
- Parafia św. Wojciecha w Krakowie - kontakt, kancelaria, historia
- Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie - pomoc, kontakt, godziny
- Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie - kontakt, oddziały, rejestracja
- Przedsiębiorstwo Oszczędzania Energii ESCO - kontakt, usługi energetyczne i ochrona mienia w Krakowie
- Parafia św. Jana Kantego w Krakowie - kontakt, kancelaria, zasięg parafii
