Urząd Marszałkowski Kraków upamiętnia bohaterów lotnictwa na konferencji Skrzydła Nadziei '44

W miniony weekend w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie odbyła się konferencja pod nazwą Skrzydła Nadziei ‘44, która miała na celu upamiętnienie bohaterskich polskich lotników. W wydarzeniu uczestniczył wicemarszałek Ryszard Pagacz, który złożył hołd poległym, składając kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Bohaterskich Lotników w Łąkcie Górnej.
- Upamiętnienie Bohaterów Lotnictwa
- Program Konferencji i Wydarzenia Towarzyszące
- Wsparcie i Patronat
Upamiętnienie Bohaterów Lotnictwa
Wydarzenie Skrzydła Nadziei ‘44 zorganizowane przez Zorganizowaną Grupę Poszukiwawczą P.PANC Południe stanowiło doskonałą okazję do refleksji nad bohaterską postawą polskich lotników, którzy w 1944 roku wspierali powstańców warszawskich. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać opowieści o załodze zestrzelonego bombowca Liberator, dowodzonego przez kapitana Zbigniewa Szostaka, a także o Stefanie Bohanesie, który zginął w tragicznym wypadku powracając z akcji wsparcia Armii Krajowej. Te dramatyczne historie przypominają nam o heroizmie i determinacji, które towarzyszyły tamtym czasom.
Program Konferencji i Wydarzenia Towarzyszące
W ramach projektu zorganizowano również wycieczkę, podczas której uczestnicy odwiedzili szereg miejsc pamięci, takich jak Izba Regionalna w Wojniczu, Cmentarz Wspólnoty Brytyjskiej w Krakowie oraz Muzeum Armii Krajowej. W programie konferencji znalazły się prezentacje prowadzone przez ekspertów z dziedziny lotnictwa, w tym Wojciecha Krajewskiego, kustosza Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, oraz badaczy Dominika Kościelnego i Marka Siutę. Uczestnicy mieli również okazję obejrzeć film dokumentalny pt. The Men Who Went to Warsaw, który w przystępny sposób przedstawia wydarzenia związane z polskim lotnictwem w czasie II wojny światowej.
Wsparcie i Patronat
Wydarzenie zyskało szerokie wsparcie finansowe od Województwa Małopolskiego oraz patronat Muzeum Armii Krajowej, Gminy Żegocina i organizacji Azymut Historia. Dzięki takim inicjatywom, pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolność, jest stale podtrzymywana, a młodsze pokolenia mają szansę poznać historię, która ukształtowała naszą rzeczywistość. Cześć i chwała bohaterom!
Źródło: Urząd Marszałkowski Kraków
Autor: krystian