Prezydent Duda podpisał nowelizację ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która przedłuża ich legalny pobyt do 30 września 2025 r. Zmiany wprowadzają nowe zasady wsparcia, kończąc m.in. wypłaty dla osób prywatnych za zakwaterowanie uchodźców.
- Przedłużenie legalności pobytu obywateli Ukrainy do 30 września 2025 r.
- Zakończenie wsparcia dla osób prywatnych zakwaterowujących uchodźców od 30 czerwca 2024 r.
- Nowe zasady wsparcia uchodźców w obiektach zarządzanych przez wojewodów.
- Możliwość składania wniosków o rekompensatę do końca lipca 2024 r.
Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 7 czerwca 2024 r., wprowadza istotne zmiany w zakresie wsparcia dla uchodźców. Jednym z kluczowych punktów jest przedłużenie legalności pobytu obywateli Ukrainy do 30 września 2025 r.
Od 30 czerwca 2024 r. zakończy się wypłata świadczeń dla osób prywatnych, które udzielały zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom. Dotychczasowe wsparcie na podstawie art. 13 traci na znaczeniu, a liczba wnioskodawców znacząco maleje. W związku z tym, pomoc będzie kontynuowana w formie zakwaterowania w obiektach prowadzonych na polecenie wojewodów.
Osoby, które przyjmowały uchodźców pod swój dach, mogą składać wnioski o rekompensatę do końca lipca 2024 r. Wnioski złożone do tego czasu będą rozpatrywane na dotychczasowych warunkach. Jest to ostatnia szansa na uzyskanie zwrotu kosztów poniesionych na zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców.
Obywatele Ukrainy, którzy nadal będą potrzebowali wsparcia po wejściu w życie nowelizowanej ustawy, powinni zgłosić się do właściwego wojewody. Zgodnie z art. 12 ustawy, wojewodowie będą udzielać pomocy, kierując uchodźców do obiektów zbiorowego zakwaterowania.
W Małopolsce dedykowany numer infolinii dla osób poszukujących zakwaterowania to 516 240 691, dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30.
Nowelizacja ustawy ma na celu usprawnienie systemu wsparcia dla uchodźców, umożliwiając lepsze monitorowanie i zarządzanie pomocą przez organy administracji publicznej. Mieszkańcy, którzy wcześniej angażowali się w pomoc na własną rękę, będą mogli skorzystać z nowych rozwiązań systemowych.
Wg inf z: Urząd Wojewódzki Kraków
Autor: krystian