Wystawa manuskryptów Beethovena w Bibliotece Jagiellońskiej już otwarta
Kultura łączy pokolenia: Beethoven w sercu miasta. Mieszkańcy i goście naszej społeczności mają niepowtarzalną okazję, by zanurzyć się w muzycznym świecie Ludwiga van Beethovena, dzięki unikalnej wystawie manuskryptów, która rozpoczęła się w Bibliotece Jagiellońskiej. Ta wyjątkowa ekspozycja jest częścią 28. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, oferując głębsze spojrzenie na życie i dzieło tego wybitnego kompozytora.
  1. Wystawa „Beethoven i filozofowie” otwarta w Bibliotece Jagiellońskiej.
  2. Unikalne szkice i rękopisy Beethovena na wyciągnięcie ręki.
  3. Recital fortepianowy Książek Piano Duo uświetnił otwarcie wystawy.
  4. Wystawa dostępna dla publiczności do 28 marca, z darmowym wstępem.

Wyjątkowość tej ekspozycji podkreśla fakt, iż prezentowane eksponaty pochodzą głównie ze zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie, co sprawia, że każdy odwiedzający ma szansę na bezpośredni kontakt z historycznymi dokumentami. W otwarciu wystawy wzięła udział I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger, która podkreśliła znaczenie Beethovena dla kultury światowej: "Chłopiec, który niebawem zadziwi świat" – tak o dwunastoletnim wówczas Ludwigu van Beethovenie miał powiedzieć Wolfgang Amadeusz Mozart. Słowa wielkiego kompozytora się sprawdziły. Co więcej, Beethoven inspiruje, budzi podziw i zainteresowanie do dziś. Fenomen jego twórczości, a także kryjąca się za nim historia życia muzyka to motyw przewodni tej wyjątkowej wystawy. Jestem przekonana, że zarówno dla melomanów, jak i dla tych, którzy dopiero poznają głębię twórczości wielkich kompozytorów, jest ona cenną podróżą łączącą czasy minione ze współczesnością".

Wystawa jest dostępna do zwiedzania do 28 marca, zapewniając szerokiemu gronu odbiorców możliwość bezpłatnego poznawania dziedzictwa muzycznego Beethovena. Godziny otwarcia – od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00 oraz w soboty w godz. 10.00-14.00 – są dostosowane tak, aby każdy zainteresowany miał szansę odwiedzić ekspozycję. Inicjatywa ta nie tylko przybliża postać Beethovena, ale również stanowi most łączący przeszłość z teraźniejszością, umożliwiając dialog między epokami poprzez język muzyki.


Na podstawie: Urząd Wojewódzki Kraków