Urząd Marszałkowski Kraków: Babciu, dziadku uważaj na oszustów!

2 min czytania

Ostrzeżenie dla seniorów: nie dajcie się oszukać! W Małopolsce rośnie świadomość zagrożeń

  • Małopolska kampania edukacyjna dla seniorów
  • Artystyczne laurki z przesłaniem profilaktycznym
  • Oszustwa na policjanta i straty finansowe starszych osób
  • Wyniki działań profilaktycznych i dalsze plany władz

W Małopolsce trwa nieustanna walka z przestępczością, która uderza w najbardziej bezbronnych naszych seniorów. W odpowiedzi na rosnącą liczbę oszustw wymierzonych w starsze pokolenie, lokalne władze, wspólnie z policją, podejmują kroki edukacyjne w celu zwiększenia czujności wśród małopolskich dziadków i babć. Wyjątkowy projekt, łączący kreatywność dzieci z przekazem ostrzegawczym, wskazuje na nowatorskie podejście do problemu.

Starsi mieszkańcy Małopolski stają się coraz bardziej świadomi zagrożeń, dzięki inicjatywom takim jak Wielopokoleniowa Edukacja Małopolan. Ręcznie robione laurki od wnuków, które trafiają do babć i dziadków, to nie tylko wyraz dziecięcej miłości, ale i narzędzie do przekazywania istotnych informacji o metodach działania oszustów. Te laurki są wyjątkowe z jednej strony wnuczkowie przygotowują ilustracje dla swoich babci i dziadka, na odwrocie natomiast znajduje się wierszyk, który ma wymiar edukacyjno-profilaktyczny. Ma on ostrzegać naszych małopolskich seniorów przed oszustami i przestępcami, którzy próbują wyłudzić od nich środki pieniężne - wyjaśnia Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Statystyki przedstawione przez małopolską policję są alarmujące. W ciągu ostatnich miesięcy seniorzy z tego regionu stracili miliony złotych w wyniku oszustw. Wśród metod wyłudzania pieniędzy najpopularniejsza jest niestety ta znana jako na policjanta. Oszuści udając funkcjonariuszy policji lub członków rodziny wykorzystują dobroć starszych osób, skłaniając ich do nieprzemyślanych przelewów.

W ramach przeciwdziałania tym niebezpiecznym tendencjom, organy odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne nieustannie podejmują działania edukacyjne. Dzięki podjętym działaniom udało nam się zmniejszyć liczbę przestępstw dokonanych na szkodę seniorów do ok. 450 w ciągu jednego roku, ale pomimo naszych działań ta liczba jest wciąż wysoka i dotyczy gigantycznych kwot pieniężnych, więc musimy wciąż dokładać wszelkich starań, żeby tę świadomość społeczną pogłębiać. Nasza współpraca z Urzędem Marszałkowskim przynosi efekty, będziemy ją kontynuować - zapewnia mł. insp. Robert Michalik - naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Władze Małopolski, współpracując z najmłodszym pokoleniem, pokazują, że troska o bezpieczeństwo seniorów może przybierać różne, nierzadko innowacyjne formy. Dzięki temu rodzajowi profilaktyki, który angażuje społeczność lokalną, mieszkańcy regionu mogą łączyć siły w celu zbudowania bezpieczniejszego środowiska dla wszystkich.

Na podstawie: Urząd Marszałkowski Kraków

Autor: krystian