Urząd Marszałkowski Kraków: Kluczowa inwestycja dla Podhala i Małopolski właśnie otwarta
Podhale świętuje otwarcie instytutu kultury, który ma stać na straży regionalnej spuścizny
- Odsłona nowego ośrodka kultury w Ludźmierzu
- Od lipca 2022 do grudnia 2023 czas trwania inwestycji
- 34 mln zł kosztów, w tym 25 mln zł z funduszy unijnych
- Zachowanie dziedzictwa kulturowego Podhala i Małopolski
- Udział w wydarzeniu znaczących postaci województwa i kraju
Podhale oraz cała Małopolska mają powody do dumy zakończono budowę nowej siedziby Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich. To miejsce ma stać się bastionem obrony i promowania bogatej kultury regionu, co zapewni jej przetrwanie dla przyszłych pokoleń. Dyskusje o kluczowych elementach i zjawiskach kultury ludowej, dotychczas prowadzone głównie w gronie pasjonatów, teraz znajdą swoje miejsce w murach tego instytutu.
Podczas oficjalnego otwarcia, które miało swój początek w sanktuarium Maryjnym w Ludźmierzu, zakończonym mszą świętą, nie zabrakło ważnych osobistości. Wśród zgromadzonych gości znaleźli się m.in. marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, a także przedstawiciele sejmu, senatu i lokalnych władz. Znaczenie momentu podkreśliło odczytanie listu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla.
Marszałek Witold Kozłowski, wyrażając wdzięczność wszystkim zaangażowanym w realizację projektu, zaznaczył symboliczne znaczenie nowej inwestycji: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ musi - symbolicznie - posiadać drugie skrzydło, aby móc się wzbić na wyżyny swoich projektów i zadań. Nowy instytut będzie nie tylko miejscem przechowywania i archiwizowania dziedzictwa, ale i ośrodkiem aktywnej wymiany kulturalnej.
Koszt budowy, który wyniósł ponad 34 miliony złotych, został sfinansowany dzięki funduszom europejskim i budżetowi województwa. W projekcie uwzględniono potrzeby osób z niepełnosprawnościami, co stoi w zgodzie z ideą dostępności i integracji kulturowej. Dziedzictwo ludowe, które dotychczas znajdowało swoje miejsce w piśmiennictwie, muzyce, stroju oraz obrzędach i zwyczajach, teraz zyska nowy wymiar.
Kulminacyjnym punktem uroczystości było otwarcie wystawy prac Władysława Trebuni-Tutki oraz koncert Echa Karpat, w którym uczestniczyły zespoły ludowe i kapele z Polski, Słowacji oraz Węgier, świętując wspólnie kulturowe dziedzictwo regionu.
Artykuł zaczerpnięty z: Urząd Marszałkowski Kraków
Autor: krystian