- To historyczna chwila, na którą uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych, ale także mieszkańcy Drogini czekali od wielu lat. Do tej pory przy szkole nie było żadnej sali gimnastycznej. Dziś w Drogini jest piękny obiekt sportowy, z którego korzystać będą wszyscy mieszkańcy tej miejscowości, a w szczególności ci najmłodsi. Wszystko dzięki dofinansowaniu z rządowych środków. Właśnie tak działa Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dziś w Drogini w gminie Myślenice odbyło się uroczyste oddanie do użytku sali gimnastycznej przy ZPO im. Jana Dunin-Brzezińskiego. W uroczystości wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita, poseł Władysław Kurowski, a także burmistrz miasta i gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.

Długo wyczekiwana inwestycja

Do ZPO w Drogini uczęszcza ok. 160 uczniów i ok. 70 przedszkolaków. Jeszcze niedawno uczniowie w czasie lekcji wychowania fizycznego korzystali ze szkolnych korytarzy, a starsi jeździli do hali widowiskowo-sportowej. Było to kłopotliwe, bo dojazd zajmował dużo czasu. Alternatywą dla tego typu rozwiązania było pobliskie boisko, jeśli oczywiście pozwalały na to warunki atmosferyczne.

- Lokalna społeczność długo zabiegała o to, aby przy szkole w końcu powstała sala gimnastyczna z prawdziwego zdarzenia. W realizacji tych marzeń pomagają rządowe fundusze. Dziś, niespełna dwa lata po podpisaniu umowy, spotykamy się w zupełnie nowej rzeczywistości. Widzimy piękną salę gimnastyczną, która pozwoli dzieciom na tak ważny przecież rozwój fizyczny. Sport to zdrowie, ale tu istotne są również warunki, w których się go uprawia. Dlatego jako rząd dbamy o to, aby były one odpowiednie – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Nowoczesna i bezpieczna sala gimnastyczna

Budynek sali gimnastycznej jest jednokondygnacyjny o wymiarach: szerokość 21,85 m i długości 39,50 m. Obiekt jest konstrukcyjnie niezależny od istniejącego budynku szkoły. Posiada instalacje wewnętrzne, m.in. gazową, centralnego ogrzewania ciepłej wody użytkowej, klimatyzacji oraz fotowoltaiczną.

Zasadniczą część budynku stanowi sala gimnastyczna o powierzchni ok. 300 m2, z której zapewniono dwa wyjścia ewakuacyjne. Powierzchnia użytkowa to ponad 559 m2, kubatura budynku wynosi 4200 m3, a wysokość 8 m.

Salę wyposażono w tablicę do koszykówki, sprzęt do siatkówki, bramki do piłki ręcznej, drabinki gimnastyczne, tablicę wyników, siatki ochronne, kotary dzielące salę, piłkochwyty, maty zabezpieczające nawierzchnię sali, piłki, a także elementy do gimnastyki.

W obrębie obiektu zlokalizowano także salę zajęć muzycznych wraz z zapleczem na sprzęt, a także szatnie czy pomieszczenia sanitarne.

W ramach inwestycji przebudowany został także teren w pobliżu sali: ciągi piesze z placami wokół budynku i miejscami postojowymi, a także ogrodzenie. Rozbudowano również instalację oświetlenia zewnętrznego. Co ważne, w ramach inwestycji powstał też nowy plac zabaw oraz siłownia zewnętrzna z bezpieczną nawierzchnią.

RFIL: by spełniać marzenia

- Jeszcze kilka lat temu mieszkańcy Drogini tylko w sferze odległych marzeń mieli budowę takiej okazałej sali gimnastycznej. Po to właśnie powstał RFIL, aby te marzenia spełniać. Gmina na budowę sali w Drogini wydała blisko 6 mln zł. To tylko część z prawie 15 mln dofinansowania, które otrzymała na trzy projekty sportowo-rekreacyjne w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – mówi wojewoda Kmita.

Na ukończeniu jest budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Osieczanach, a w Centrum Wodnym AQUARIUS trwa budowa trzeciej niecki basenu.

Całość środków z RFIL pozyskanych przez gminę Myślenice to prawie 41 mln zł.

– Tak działa Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. W całej Małopolsce samorządy otrzymały z pięciu edycji tylko z tego źródła 1,5 mld zł. Jak widać tutaj, w gminie Myślenice, owocem tego programu są inwestycje w rozwój lokalnych społeczności czy lepsze warunki edukacji także tej sportowej. Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego dba o kompleksowe wspieranie samorządów – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dodatkowe środki dla samorządów

- To, co udało nam się w Polsce, to samorządy. Dlatego też z rządowych dotacji, a także programów środki płyną do wszystkich gmin, miast i mniejszych miejscowości. Dzięki nowelizacji tzw. ustawy okołobudżetowej na 2023 r. samorządy jeszcze w tym roku otrzymają kolejne wsparcie w wysokości 14 mld zł. Dodatkowa pula dla małopolskich samorządów wyniesie ok. 1,2 mld zł. Środki z podziału tej kwoty otrzymają wszystkie jednostki, a samorządy będą mogły same decydować o ich przeznaczeniu. To szansa na kolejne inwestycje ważne dla mieszkańców. Dla Myślenic to dodatkowe prawie 17 mln zł – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


20230902_Sala_gimnastyczna 20230902_Sala_gimnastyczna 20230902_Sala_gimnastyczna 20230902_Sala_gimnastyczna 20230902_Sala_gimnastyczna 20230902_Sala_gimnastyczna 20230902_Sala_gimnastyczna 20230902_Sala_gimnastyczna 20230902_Sala_gimnastyczna