– Na początku tygodnia poseł Bartłomiej Sienkiewicz pochwalił się na swoim Facebooku: „Dziś pod Komendą Miejską Policji w Krakowie opowiedziałem o tym, jak PiS niszczy bezpieczeństwo Krakowian. O tym, jak wyparowało 300 etatów dla policjantów (1,5 komisariatu!)”. Spotykamy się z Państwem, aby sprostować takie wypowiedzi. Można je między bajki włożyć. Na przestrzeni ostatnich lat stan bezpieczeństwa znacząco się poprawił, o czym niezbicie świadczą dane, które przedstawimy. Prowadzone są także działania wzmacniające służby mundurowe. Osobną kwestią jest to, że wyraźnie zachęcamy do szacunku wobec munduru, podczas gdy były minister spraw wewnętrznych pisząc o Policji, używa publicznie określeń: „głupota i bestialstwo”. To wyjątkowo rażące i przykre – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wojewoda wraz z wicemarszałkiem Senatu Markiem Pękiem oraz II wicewojewodą małopolskim Mateuszem Małodzińskim omówili dziś na briefingu prasowym temat wzrastającego bezpieczeństwa Małopolan, odnosząc się do ostatnich wypowiedzi posła Bartłomieja Sienkiewicza. Briefing odbył się w pobliżu terenu budowy nowej siedziby V Komisariatu Policji w Krakowie przy ul. Woźniczki 1.

– Od ośmiu lat rząd Prawa i Sprawiedliwości priorytetowo traktuje bezpieczeństwo, szczególnie bezpieczeństwo wewnętrzne. Priorytetowo traktuje też rozwój oraz doposażanie finansowe, kadrowe i infrastrukturalne polskiej Policji. Podobnie dzieje się w Krakowie i Małopolsce. To wizytówka rządów Prawa i Sprawiedliwości – bezpieczna przyszłość Polaków to nasz priorytet – mówi wicemarszałek Senatu Marek Pęk


Bezpieczniej na drogach, mniej przestępstw

– W 2013 roku liczba wypadków drogowych w Małopolsce wyniosła 3765. Zginęło w nich 221 osób, a ranne zostały 4662 osoby. W roku 2022 liczby te są znacząco mniejsze: było 2226 wypadków, czyli o prawie 41% mniej. Mniejsza o prawie 54% jest liczba ofiar śmiertelnych (wyniosła 102), a rannych było mniej o prawie 44% (2615). Świadczy to o poprawie bezpieczeństwa na małopolskich drogach. Nie inaczej jest w Krakowie – wylicza wicewojewoda Mateusz Małodziński.

Jeśli chodzi o przestępstwa takie jak np. zgwałcenia, zabójstwa czy bójki i pobicia, to również w tym przypadku odnotowujemy znaczący spadek liczby zdarzeń w analogicznych okresach, co świadczy o skutecznym zwalczaniu przestępczości przez Policję.

W 2013 r. Policja odnotowała 131 zgwałceń na terenie Małopolski, w tym w Krakowie 53. W 2022 r. zgwałceń w Małopolsce odnotowano natomiast 74, w tym w Krakowie 25.

W 2013 r. w Małopolsce Policja odnotowała 38 zabójstw (w tym w Krakowie 12). W 2022 r. w Małopolsce odnotowano ich natomiast 31 (w tym w Krakowie 7).

W kategorii „bójka i pobicie” w 2013 r. w Małopolsce odnotowano 617 przestępstw (w tym w Krakowie 186), natomiast w 2022 r. – 208 takich przestępstw (w tym w Krakowie 55).

– Biorąc pod uwagę 7 wybranych kategorii przestępstw: bójka i pobicie; uszczerbek na zdrowiu; kradzież cudzej rzeczy; kradzież samochodu; kradzież z włamaniem; rozboje, wymuszenia i kradzieże rozbójnicze; uszkodzenie mienia – w 2013 r. w Małopolsce odnotowaliśmy 34 411 tego typu przestępstw (podejrzanych 6639), w tym w Krakowie 15 950 przestępstw (podejrzanych 2181). W 2022 r. w Małopolsce odnotowaliśmy 15 269 tego typu przestępstw (w tym 4128 podejrzanych), w tym w Krakowie 6 307 przestępstw (podejrzanych 1284). Na przestrzeni 10 lat zatem liczba takich przestępstw spadła o prawie 56%. Jest zatem bezpieczniej niż było, za co małopolskim policjantom i policjantkom należą się nieustające podziękowania i wyrazy szacunku, a nie obrażanie ich przy użyciu określeń typu: „głupota i bestialstwo”, co tak łatwo czyni pan Sienkiewicz – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Bartłomiej Sienkiewicz straszy: znacząco pogorszy się bezpieczeństwo w mieście. Wojewoda Łukasz Kmita odpowiada:

– Podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości spadek przestępczości jest zauważalny na ulicach.


Powiedzieliśmy „stop” zwijaniu posterunków Policji

– Zlikwidowane posterunki w latach 2009-2015 to lista wstydu. Poprzez decyzje ówcześnie rządzących z mapy Małopolski zniknęły posterunki w Sułkowicach (1.11.2009 r.), Chełmcu (31.12.2011 r.), Zawoi (1.07.2012 r.), Koszycach (16.05.2013 r.), Zakliczynie (1.07.2014 r.), Radłowie (1.07.2014 r.), Łapanowie, Trzcianie, Żegocinie (1.04.2015 r.), Łużnej (1.07.2015 r.), Lipinkach (1.09.2015 r.). Dlatego rząd Prawa i Sprawiedliwości z taką determinacją zatrzymał zwijanie Polski lokalnej, czego tak rażącym dowodem było właśnie likwidowanie posterunków Policji – mówi wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

– Teraz na terenie Małopolski funkcjonuje 25 posterunków  Policji, z czego od 2017 roku odtworzone zostały posterunki w Jodłowniku, Szerzynach, Zakliczynie, Trzcianie, Sułkowicach i Łużnej oraz utworzono posterunek w Białym Kościele oraz w Lanckoronie – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

Istotna jest także  modernizacja  funkcjonujących już od dawna posterunków. I tak  np. w  ubiegłym roku policjanci z posterunku w Uściu Gorlickim przeprowadzili się do  nowego i nowoczesnego budynku.


Kwestie kadrowe


Ważne jest także  wzmocnienie etatowe istniejących posterunków i uzyskanie etatów  dla nowo tworzonych posterunków. We wrześniu 2022 roku otrzymano z Komendy Głównej Policji 27 etatów, w grudniu kolejne 8, w kwietniu 2023 r. kolejne 3 etaty. Łącznie to 38 etatów.

Dodatkowo na utworzenie/odtworzenie PP w Łużnej, Białym Kościele i Lanckoronie otrzymano po 8 etatów na każdy z tych posterunków (czyli 24 łącznie).

Daje to liczbę otrzymanych dodatkowo 62 etatów.

– Na 1 września 2013 stan zatrudnienia w garnizonie małopolskim wynosił 7298. Obecnie stan zatrudnienia w garnizonie małopolskim to 7401. Jest zatem więcej policjantów. W tym roku Małopolska Policja planuje jeszcze trzy nabory (będzie to około 150 nowych funkcjonariuszy). W tym roku były już 4 przyjęcia – dodaje wojewoda Kmita.


Więcej inwestycji w bezpieczeństwo


Zwiększyła się także liczba inwestycji realizowanych przez Komendę Wojewódzką w Krakowie. W ciągu niecałych 7 lat 2016-2023 obiektów poddanych takim inwestycjom jest 44 (w tym 36 modernizacji/ przebudów/ adaptacji i 8 budów). W ciągu 9 lat 2007-2015 było ich 21 (w tym 15 modernizacji/ przebudów/ adaptacji i 6 budów).

Wybrane zadania budowlane zrealizowane przez KWP w Krakowie w latach 2016-2023:
1)    Budowa OPP w Krakowie
2)    Budowa KPP w Krakowie
3)    Budowa KPP Wadowice
4)    Modernizacja (adaptacja) KP Żabno
5)    Budowa KP Zator
6)    Budowa PP Uście Gorlickie
7)    Budowa KP Szczawnica
8)    Przebudowa i modernizacja KP VIII w Krakowie
9)    Budowa KP Wojnicz
10)    Przebudowa KP Jordanów
11)    Budowa KP Klucze
12)    Modernizacja KPP Limanowa
13)    Modernizacja KPP Olkusz
14)    Adaptacja budynku pod KP Piwniczna
15)    Modernizacja i nabycie nieruchomości KPP Dąbrowa Tarnowska
16)    Termomodernizacja i modernizacja 19 obiektów na terenie KWP w Krakowie
17)    Termomodernizacja i modernizacja obiektu Stacji Obsługi Transportu Kraków, ul. Konarskiego
18)    Termomodernizacja i modernizacja obiektu KP Cieżkowice
19)    Termomodernizacja i modernizacja obiektu KP Tarnów Zachód
20)    Termomodernizacja i modernizacja obiektu KP Skała
21)    Termomodernizacja i modernizacja obiektu KP Krzeszowice
22)    Termomodernizacja i modernizacja obiektu KP Muszyna
23)    Termomodernizacja i modernizacja obiektu KP Tymbark
24)    Termomodernizacja i modernizacja obiektu KPP Myślenice
25)    Termomodernizacja i modernizacja obiektu w Wojniczu ul. Jagiellońska
26)    Termomodernizacja i modernizacja obiektu KP Jordanów

Kolejne zadania są w fazie realizacji lub przygotowań:
1)    Budowa KP V w Krakowie – zadanie w realizacji
2)    Budowa KPP Brzesko – zadanie w realizacji
3)    Budowa PP Krościenko nad Dunajcem – zadanie w realizacji
4)    Budowa wiaty w KPP w Zakopanym – zadanie w realizacji
5)    Modernizacja KP Grybów – zadanie w realizacji
6)    Budowa KPP Wieliczka – zadanie w przygotowaniu
7)    Budowa Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości – zadanie w przygotowaniu
8)    Budowa KP Bukowina Tatrzańska – zadanie w przygotowaniu
9)    Budowa KP Nowy Sącz – zadanie w przygotowaniu
10)    Budowa KP Libiąż – zadanie w przygotowaniu
11)    Budowa KPP Myślenice – zadanie w przygotowaniu
12)    Budowa KPP Zakopane i zamiejscowej siedziby kompanii OPP w Krakowie – zadanie w przygotowaniu
13)    Budowa KP Zielonki – zadanie w przygotowaniu
14)    Utworzenie KP Lotniczego Kraków Balice – zadanie w przygotowaniu
15)    Modernizacja KP Kęty – zadanie w przygotowaniu

Różnicę widać też w wydatkach na zadania inwestycyjne. W latach 2007-2015 była to kwota 139,3 mln zł, zaś w latach 2016-2023 – 208,4 mln zł.


Nowa siedziba V Komisariatu Policji w Krakowie


– Konstrukcja budynku została już w całości wykonana. Trwają prace wykończeniowe. Wyraźnie widać postępy na placu budowy nowej siedziby V Komisariatu Policji w Krakowie. Stan dotychczasowej nie pozostawiał złudzeń. Takie inwestycje możliwe są dzięki rządowemu Programowi Modernizacji Policji. Komisariat obsługujący krakowskie dzielnice: Dębniki, Łagiewniki i Podgórze będzie miał siedzibę przy zbiegu ulic Mochnaniec i insp. M. Woźniczki. Siedziba Komisariatu V zostanie przeniesiona z Podgórza na Ruczaj, ale nie zmieni się właściwość terytorialna jednostki – mówi wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

– Odpowiednie warunki pracy funkcjonariuszy są gwarancją bezpieczeństwa Małopolan. Dlatego nowy budynek będzie nowoczesny i przestronny. Odczują to także mieszkańcy Krakowa. Zgłoszenie i załatwienie sprawy będzie bardziej komfortowe. Każda taka inwestycja to inwestycja w bezpieczeństwo nas wszystkich. I taki też jest wymiar rządowego Programu Modernizacji Policji. Wzmocnienie służb mundurowych traktujemy priorytetowo. Jednocześnie już teraz dziękuję małopolskiej Policji za dbałość o wysokie standardy i profesjonalizm – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.  

Budowa Komisariatu będzie kosztować ok. 27 mln zł. Dokumentację projektową sfinansowano z Programu Modernizacji Policji na lata 2017-2020, a realizacja budowy nastąpiła ze środków budżetowych. Kosztorysowa wartość całości inwestycji (budowy oraz wyposażenia) mieści się w kwocie do ok. 42 mln zł brutto.

Obecna siedziba Komisariatu Policji V znajduje się przy ulicy Zamoyskiego 20-22 w Krakowie i jest położona w zwartej, miejskiej zabudowie dzielnicy Podgórze. Obiekty wzniesiono w I połowie XX w., a następnie rozbudowano w roku 1989. Budynek administracyjno-biurowy obejmuje 4 kondygnacje nadziemne i piwnice wykonane w technologii tradycyjnej, murowanej.

– Aktualnie siedziba KP V w Krakowie jest w niezadowalającym stanie technicznym, bez wystarczającej liczby miejsc do parkowania. Dlatego ta inwestycja to będzie nowa jakość – dodaje wicewojewoda Mateusz Małodziński.

Umowa na budowę została zawarta niecałe dwa lata temu. Roboty powinny zakończyć się do końca 2023 roku. Przedmiot zamówienia obejmuje budowę budynku administracyjno-biurowego wraz z m.in. parkingiem podziemnym na 28 miejsc, instalacjami wewnętrznymi oraz zagospodarowaniem terenu.


Odbudować honor


– Szkoda, że musimy się także mierzyć z odbudowywaniem honoru Policji, który jest niszczony przez takie osoby jak Bartłomiej Sienkiewicz. Nie ma na to mojej zgody i będę protestował przeciwko wszelkim wypowiedziom wymierzonym przeciwko Policji czy mającym szkalujący charakter. Ostatnio w przestrzeni publicznej można było usłyszeć o nazywaniu policjantów „bandytami”. Niech ci, którzy podpisują się pod takimi stwierdzeniami, nie dziwią się, że praca w Policji jest postrzegana jako szczególnie ryzykowna i trudna, co także przekłada się na organizowane nabory – dodaje wojewoda Kmita.


20230823_briefing_Policja 20230823_briefing_Policja 20230823_briefing_Policja 20230823_briefing_Policja 20230823_briefing_Policja 20230823_briefing_Policja 20230823_briefing_Policja 20230823_briefing_Policja 20230823_briefing_Policja