Na sen tabletki na receptę

Bezsenność dotyka coraz więcej osób i coraz częściej są to osoby w młodym wieku. Przyczyn problemów ze snem jest bardzo dużo i niezależnie od niej, jeśli problemy ze snem trwają dłużej, niż miesiąc — powinniśmy się skontaktować ze specjalistą. Warto poprawić jakoś snu i omówić z lekarzem możliwy plan leczenia. Na sen tabletki na receptę nie zawsze są koniecznością, czasami poprawa nawyków może rozwiązać problem.

Czy chrapanie może powodować problemy ze snem?

Chrapanie to głośne oddychanie podczas snu, które występuje, gdy rozluźnione struktury w gardle wibrują i hałasują. Większość chrapania jest nieszkodliwa, choć może być uciążliwa i zakłócać sen innych osób. Niektóre chrapania można powstrzymać poprzez zmiany stylu życia, takie jak

 • Utrata wagi,
 • Ograniczenie palenia i spożywania alkoholu,
 • Zmiana pozycji do spania. Zasadniczo oznacza to trzymanie chrapiących z dala od pleców i na bokach, aby drogi oddechowe były bardziej otwarte podczas snu.

Sztuka polega na ustaleniu przyczyny chrapania. Może to być związane z alergiami lub nieprawidłowościami strukturalnymi, takimi jak polipy nosa lub powiększone migdałki, które są tkanką limfatyczną za nosem. Jeśli chrapanie jest głośne i częste, a dodatkowo występuje nadmierna senność w ciągu dnia, może to oznaczać bezdech senny. Osoby cierpiące na bezdech senny mają również tendencję do nadwagi i częściej występują u mężczyzn niż u kobiet.

Kiedy osoba cierpiąca na bezdech senny próbuje wdychać powietrze, wytwarza ssanie, które zapada się w tchawicy i blokuje przepływ powietrza. Poziom tlenu we krwi spada, a mózg wybudza osobę, która następnie chrapie lub łapie powietrze i wznawia chrapanie. Cykl ten powtarza się zazwyczaj wielokrotnie w ciągu nocy. Skutkuje to częstymi przebudzeniami, które uniemożliwiają ludziom osiągnięcie najgłębszych etapów snu, przez co pozostają senni w ciągu dnia. Na sen tabletki na receptę są dobrym rozwiązaniem tymczasowym. Omów dokładnie z lekarzem prowadzącym Twoje leczenie proces farmakoterapii.

Jakie wskazówki dotyczące snu warto mieć na uwadze?

 • Utrzymuj regularny cykl snu i czuwania. Staraj się kłaść spać i budzić o tej samej porze każdego dnia.
 • Unikaj kofeiny, alkoholu i nikotyny na cztery do sześciu godzin przed snem.
 • Nie ćwicz w ciągu dwóch godzin przed snem. Ćwiczenia na pięć lub sześć godzin przed snem mogą pomóc w spokojniejszym zaśnięciu.
 • Nie jedz dużych posiłków w ciągu dwóch godzin przed snem.
 • Nie ucinaj sobie drzemki później niż o 15.
 • Śpij w ciemnym, cichym pokoju o komfortowej temperaturze.
 • Jeśli nie możesz zasnąć w ciągu 20 minut, zajmij się czymś innym i wróć do łóżka, gdy poczujesz się senny.
 • Odpręż się na 30 minut przed snem, wykonując relaksujący rytuał, taki jak ciepła kąpiel, cicha muzyka lub czytanie.

Jeśli konsekwentne stosowanie tych wskazówek nie przynosi rezultatów, należy udać się do lekarza i omówić problemy ze snem. Ważne jest, aby upewnić się, że problemy ze snem nie są spowodowane poważną chorobą fizyczną. Należy również sprawdzić przyjmowane leki, aby upewnić się, że nie powodują one problemów ze snem.

Wreszcie, co nie mniej ważne, istnieją leki, które mogą pomóc w zasypianiu, które są bezpieczne, gdy są przepisane przez lekarza i przyjmowane zgodnie z zaleceniami. Na sen tabletki na receptę, mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem, jednak zawsze powinniśmy je przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Pamiętaj, że możesz je otrzymać zarówno podczas stacjonarnej wizyty w gabinecie lekarza, jak i konsultacji online na platformie telemedycznej. Dzięki wizytom elektronicznym otrzymasz receptę na potrzebne leki bez wychodzenia z domu.