43-letnia mieszkanka Krakowa trafiła do aresztu po tym, jak usłyszała zarzut oszustwa 74-latki z powiatu tarnowskiego. Seniorka straciła 50 tysięcy złotych.

W maju br. 74-letnia seniorka z powiatu tarnowskiego straciła 50 tysięcy złotych po tym, jak została  oszukana metodą  ”na policjanta”.  Sprawą zajęli się tarnowscy policjanci. Tymczasem policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie oraz funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w ramach  działań operacyjnych ustalili 3 osoby, które podejrzewali o wyłudzanie od seniorów znacznych sum pieniędzy. Przestępcy stosując metodę „na legendę” działali na terenie województwa małopolskiego i innych województw  -  ten sposób pieniądze straciła 74-latka z powiatu tarnowskiego ale także m.in. mieszkanka Kielc. Podając się za członka rodziny, który rzekomo uległ wypadkowi i potrzebuje wparcia finansowego by uniknąć kary, oszuści podstępem wyłudzali od osób starszych pieniądze.

7 lipca br. krakowscy kryminalni prowadząc obserwację, zatrzymali i wylegitymowali mężczyznę wychodzącego z jednego z krakowskich mieszkań w rejonie Prądnika Czerwonego. 48-latek miał przy sobie reklamówkę z dużą ilością gotówki. Następnie policjanci zapukali do mieszkania z którego wyszedł, ale znajdujące się wewnątrz osoby nie chciały otworzyć drzwi mimo kilkukrotnych wezwań. Dopiero próba siłowego wejścia przez funkcjonariuszy spowodowała, że otwarła je kobieta.  Po wylegitymowaniu 43-latki i jej 34-letniego partnera policjanci przeszukali mieszkanie ujawniając telefony komórkowe, zapiski oraz gotówkę. Po sprawdzeniu osób w policyjnej bazie danych okazało się również, że 43-latka jest poszukiwana przez sąd do odbycia kary 9 miesięcy pozbawienia wolności. Gotówka i inne dowody zostały zabezpieczone.  Kobieta i dwaj mężczyźni  zostali zatrzymani i  przekazani tarnowskim policjantom.

Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutu oszustwa kobiecie, wobec której sąd na wniosek prokuratury Rejonowej w Dąbrowie Tarnowskiej zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Podejrzanej  grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Weryfikowana jest natomiast rola 34 i 43-latka w przestępczym procederze. Policjanci sprawdzają ich ewentualny związek z innymi oszustwami o podobnym charakterze