9 sierpnia 1991 roku do klasztoru w peruwiańskim dystrykcie Pariacoto wtargnęli dwaj uzbrojeni terroryści. Oskarżyli polskich misjonarzy o nauczanie katechizmu, czytanie Biblii i naukę modlitwy różańcowej. Franciszkanie o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zostali pojmani i zamordowani poprzez strzał w tył głowy. 5 grudnia 2015 roku pierwsi polscy misjonarze męczennicy zostali beatyfikowani.

Błogosławiony o. Michał Tomaszek urodził się w Łękawicy koło Żywca. Błogosławiony o. Zbigniew Strzałkowski urodził się w Tarnowie. Do szkoły uczęszczał w Zawadzie. Tam był ministrantem i lektorem. To właśnie w Zawadzie odbyła się msza święta w intencji jego kanonizacji. Po nabożeństwie złożono kwiaty przed pamiątkową tablicą.

W memoriale uczestniczyli poseł Anna Pieczarka oraz I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Wstępując do zakonu franciszkanów, Zbigniew Strzałkowski napisał: „Pragnę służyć Panu Bogu w zakonie jako kapłan, w kraju lub na misjach, gdziekolwiek mnie Bóg powoła, pragnę naśladować św. Franciszka i bł. Maksymiliana Kolbego”. Był przykładem pokory, poświęcenia i oddania. Służył Bogu i ludziom. I w ich imieniu zginął. Dziś wspominamy go jako nieustraszonego misjonarza. Głosił Dobrą Nowinę tam, gdzie wyznawanie wiary katolickiej było zakazane. Bł. o. Zbigniew Strzałkowski wiedział o zagrożeniu. Wiedział też o silnej potrzebie niesienia posługi kapłańskiej w Ameryce Południowej. Niech jego nauka będzie wiecznie żywa, a ofiara uobecnia się w naszym codziennym życiu – mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Po uroczystości odbyły się występy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie, biegi memoriałowe i rodzinny festyn.

Biografia bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego: https://meczennicy.franciszkanie.pl/swiadectwa-2/


20230610 Memorial 20230610 Memorial 20230610 Memorial 20230610 Memorial 20230610 Memorial