Top 3 restauracje studenckie w Krakowie

Kraków to bez wątpienia jedno z najatrakcyjniejszych miast w Polsce. Przemawia za tym kilka czynników. Przede wszystkim to duży rynek pracy, w którym swoją siedzibę posiada wiele korporacji. Po drugie to jedno z najlepszych miejsc, jeśli chodzi o wybór uczelni do studiowania. Tutejsze uniwersytety od lat cieszą się dużym uznaniem i przyciągają swoją ofertą studentów z całej Polski. I o studentach będzie poniższy tekst, a dokładniej o tym, gdzie warto się stołować mieszkając i studiując w Krakowie.

Kraków to miejsce idealne dla wszystkich, którzy lubią zjeść poza domem

Nie ulega wątpliwości, że pod względem bazy lokali gastronomicznych Kraków może konkurować nawet z Warszawą. Ilość lokali to jednak nie wszystko. Równie ważna jest ich dostępność cenowa. Studenci jak łatwo można się domyślić nie dysponują z reguły budżetami, które pozwalają im na stołowanie się w klasycznych restauracjach. Wybierają raczej małe bistra, bary studenckie czy pierogarnie. Nie można też zapomnieć o tym, że ostatnie 2-3 lata były bardzo trudne dla gastronomii ogólnie i wiele popularnych niegdyś lokali zakończyło swoją działalność. Dodatkowo ceny w większości miejsc wzrosły o 20-30%. Wszystko to razem mocno zmieniło rynek.

To sprawia, że wskazanie tytułowych 3 restauracji będzie bardzo trudne. Każdy ma bowiem nieco inny gust.
W wyborze restauracji oprócz ceny liczy się jej lokalizacja, klimat, to czy posiada ona w menu dania Vege, czy oferuje różnego rodzaju zachęty dla stałych klientów.

Zajrzyjmy do kilku miejsc, w których wizyta będzie oznaczała dobrze wydane pieniądze miło spędzony czas

  • Gospoda Koko przy ulicy Gołębiej 8

Jedno z ulubionych miejsc studentów nieopodal rynku. Zestawy obiadowe kosztują tutaj poniżej 20 zł, ale można również zamówić połowę porcji, którą o ile nie umieramy z głodu, spokojnie się najemy. O jakości dań najlepiej świadczy to, że w lokalu zawsze jest mnóstwo osób.

  • Chimera przy ulicy Św. Anny 3

Restauracja poleca z dwóch powodów. Po pierwsze lokalizacji (blisko Uniwersytetu Jagiellońskiego), po drugie serwują tu dania wegetariańskie. Najemy się tu zdrowo i względnie tanio. Za duży talerz pełen pyszności zapłacimy niecałe 20 zł.

  • Kolanko N6, ulica Józefa 17

Kolanko usytuowane na krakowskim Kazimierzu jest miejscem na każdą okazję. Zjemy tu zarówno śniadanie, naleśniki, dania tradycyjne i wege. Gotowe zestawy obiadowe to wydatek poniżej 30 zł.

  • Makaroniarnia przy ulicy Brodzińskiego 3

Już sama nazwa wskazuje nam, że spotkamy tu dania kuchni włoskiej na czele z makaronami. Ceny obiadów rozpoczynają się od 15-17 zł. Do tego możemy zamówić sałatkę za 10-12 zł.

  • Pierogarnia Krakowiacy

Myśląc o daniach smacznych i względnie tanich nie możemy zapomnieć o pierogach. Będąc w Krakowie spotkamy wiele lokali mających je w swoim menu, ale jednym z miejsc cieszących się powodzeniem od lat są lokale przy ulicy Szewskiej 23, Sławkowskiej 13-15 oraz Westerplatte 15. Ceny zaczynają się od 27 zł za 8 pierogów. Niewiele więcej zapłacimy za 10 sztuk, którymi najedzą się dwie osoby.

To oczywiście jedynie kilka z możliwości. Gastronomia ma to do siebie, że czasem w trakcie jednego roku z mapy lokali tylko w jednej dzielnicy znika ich kilkanaście a na ich miejsce powstaje kilka następnych.


Jeśli jesteś studentem który rozważa życie w Krakowie i szuka mieszkania studenckiego w Krakowie, rozważ LivinnX, czyli mieszkanie studenckie w Krakowie. To nowoczesny prywatny akademik zlokalizowany w doskonale skomunikowanej części Krakowa. To baza do mieszkania, rozrywki oraz wypadów na posiłki. Odwiedź Kraków przy najbliższej okazji i sprawdź osobiście jak wiele ma do zaoferowania to piękne miasto.