Polska branża cyfrowa przekazała 15 kompletów komputerów na rzecz Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Sprzęt zostanie rozdysponowany wśród dzieci uchodźców z Ukrainy mieszkających w Polsce, tak aby mogli oni nieprzerwanie uczyć się z terenu Polski i brać udział w lekcjach prowadzonych przez ukraińskich nauczycieli.


To element trwającej już od prawie roku akcji #SzkołaDlaWas, która zaraz po inwazji Rosji na Ukrainę została zainaugurowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, a w którą została włączona polska branża cyfrowa reprezentowana w naszym kraju przez Związek Cyfrowa Polska. W ramach inicjatywy dzieci z Ukrainy otrzymują używane laptopy i komputery stacjonarne przekazywane na ten cel przez firmy i instytucje. Zanim jednak one do trafią do potrzebujących urządzenia są sprawdzone i zabezpieczone oraz przygotowane do ponownego użycia przez dystrybutorów sprzętu elektronicznego. O logistykę dba Poczta Polska.

Dziś kolejną partię komputerów przekazano Caritas Archidiecezji Krakowskiej, która opiekuje się m.in. dziećmi ukraińskich uchodźców.

- Sztafeta pomocy walczącej Ukrainie trwa nieustająco i ma wiele wymiarów. Polacy otworzyli swoje serca i domy. Polski rząd przygotował wsparcie systemowe, które objęło szereg różnych obszarów – od zapewnienia zakwaterowania, przez wyżywienie, po świadczenia, z których korzystają uchodźcy. Dziś zwracamy uwagę na jeszcze jeden aspekt tej pomocy. Najmłodszym przekazywane są laptopy bezpośrednio potrzebne do kontynuowania edukacji. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w tę formę wspierania uchodźców z Ukrainy, i zachęcam kolejne firmy i instytucje do przyłączenia się do tego projektu - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Przekazujemy 15 komputerów stacjonarnych wraz z niezbędnym sprzętem – monitorami, klawiaturami i myszkami. Uważam, że to nasz obowiązek, aby wspierać obywateli Ukrainy, w tym tych najmłodszych, którzy powinni móc uczyć się nawet w takcie wojny wywołanej przez Rosję. Kontynuacja przez nauki jest niezbędna, aby w dłuższej perspektywie mogli odbudowywać Ukrainę – mówi Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Niezmiennie zachęcam kolejne przedsiębiorstwa i organizacje do wsparcia tego projektu. Zapraszam do kontaktu każdą osobę i każdą firmę zainteresowaną pomocą dla uczniów – dodaje.

Pragnę wyrazić wdzięczność panu Michałowi Kanownik, Prezesowi Cyfrowa Polska za przekazanie komputerów dla Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Sprzęt ten zostanie przekazany dalej do placówek oświatowych, skromniej wyposażony w tego typu sprzęt w których kształcą się dzieci z Ukrainy i Polski. Żywię nadzieję, że te komputery staną się oknem możliwości, przez które dzieci w tych ciężkich czasach jakie mamy, będą poznawać świat który może być dobry i piękny i dzięki tej  zdobytej wiedzy będą mogły tworzyć lepszą przyszłość – podkreśla ks. Tomasz Stec, Dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Jak można pomóc?
Firmy lub instytucje, które chciałyby wesprzeć akcję #SzkołaDlaWas mogą zgłaszać się pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przekazywany sprzęt musi spełniać określone warunki: nie może być uszkodzony i nie może mieć więcej niż 5 lat. Dodatkową korzyścią jest możliwość skorzystania z ulgi podatkowej przysługującej na sprzęt komputerowy na rzecz wsparcia Ukrainy. Więcej informacji o ulgach podatkowych znajduje się na stronie https://www.podatki.gov.pl/ukraina.20230315 Caritas 20230315 Caritas 20230315 Caritas