– 24 lutego 2022 roku skończył się świat, jaki znamy. Zbrojny atak na niepodległą Ukrainę dał początek wojnie, która trwa do dziś. Dokładnie 12 miesięcy po tragicznym w skutkach najeździe rosyjskiego agresora na naszych sąsiadów odbędzie się symboliczne wydarzenie: marsz „Razem dla pokoju na Ukrainie”. Pokażmy, że Małopolska była, jest i będzie z Ukrainą – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Idea wydarzenia była tematem dzisiejszego briefingu prasowego, w którym wzięli udział wojewoda Kmita oraz przedstawiciele pozostałych organizatorów: konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej ksiądz Łukasz Michalczewski oraz wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Przede wszystkim pokój

Uroczystości rozpocznie msza święta w intencji pokoju w Katedrze Wawelskiej o godzinie 16.30. Będzie jej przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Po mszy, ok. godz. 18.00, uczestnicy będą mogli wysłuchać koncertu Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „Slobozhansky” z Charkowa.

Po koncercie z wawelskiego wzgórza ok. 18.45 wyruszy marsz, który przejdzie ulicą Grodzką na Rynek Główny. To właśnie tu młodzi ludzie z Polski i Ukrainy – skauci i harcerze – wygłoszą wspólny apel o pokój.

Organizatorami marszu „Razem dla pokoju na Ukrainie” są: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

„Razem do zwycięstwa"

Zapraszamy również do przyłączenia się do marszu „Razem do zwycięstwa". Wydarzenie rozpocznie się na Rynku Głównym w Krakowie, przy Wieży Ratuszowej o 19.30. Następnie uczestnicy akcji przejdą ul. Floriańską, Basztową i Krowoderską na skwer Wolnej Ukrainy, gdzie przed siedzibą Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej zapalą znicze za poległych ukraińskich żołnierzy i wszelkie ofiary wojny. Następnie pójdą dalej, ul. Asnyka, Dunajewskiego, Szewską i wrócą na Rynek Główny. Organizatorem marszu „Razem do zwycięstwa” jest Koalicja Otwarty Kraków.

Jesteśmy z Ukrainą!

– Wojna, która toczy się na terenie Ukrainy, jest również naszą wojną. To wojna całej Europy. Jedynie wspólnymi siłami możemy się jej przeciwstawić. Nasi sąsiedzi muszą czuć, że mają w nas oparcie. Dlatego zachęcam wszystkich Małopolan, by w tym szczególnym dniu – 24 lutego – uczestniczyli w marszu „Razem dla pokoju na Ukrainie”. Pokażmy, że można na nas polegać! Że sprzeciwiamy się niczym niesprowokowanej agresji Federacji Rosyjskiej! Pokażmy, że chcemy pokoju! – apeluje wojewoda Łukasz Kmita.

– „Małopolska jest z Ukrainą” – to hasło towarzyszyło nam w pierwszych dniach po rozpoczęciu agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Po niemal roku to hasło jest nadal aktualne. „Małopolska jest i nadal będzie z Ukrainą”. Skalę oraz różnorodność działań, które były podejmowane z ramienia Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, była ogromna. Były to zadania całkowicie ponadstandardowe, realizowane przez nas po raz pierwszy i ze względu na specyfikę naszego województwa niemające odpowiedników w innych regionach. Na każdym etapie wymagałem od podległych sobie pracowników i służb pełnej dyspozycyjności, elastyczności oraz sprawności. Zarówno we współpracy z samorządami, jak i organizacjami pozarządowymi czy innymi podmiotami kierowaliśmy się zasadą dobrej współpracy, dialogu i nastawienia na wypracowanie jak najlepszego rozwiązania. To dzięki temu w Małopolsce postał szeroki front tak zróżnicowanej i wielowymiarowej pomocy. Wszyscy muszą mieć na uwadze to, że pomagamy drugiemu człowiekowi uciekającemu przed wojną. Musimy zatem działać wspólnie, bo tylko razem jesteśmy silniejsi – przypomina wojewoda Kmita.

W Małopolsce, dzięki dobrej współpracy z samorządami oraz uczelniami, utworzyliśmy bardzo rozbudowaną i równomiernie rozłożoną w całym województwie bazę miejsc w ramach zakwaterowania systemowego.

Baza ta obejmowała ok. 1,1 tys. obiektów (we wszystkich powiatach). Były i są w niej głównie obiekty turystyczne (hotele, pensjonaty itp.), akademiki, jak również obiekty specjalnie przygotowywane/ przekształcane po to, aby mogli w nich znaleźć schronienie uchodźcy (np. remizy OSP). W szczytowym momencie liczba miejsc w tej bazie przekraczała nawet 32 tys., a miejsc zajętych przez uchodźców było prawie 24 tys. Obecnie baza ta obejmuje ok. 25 tys. miejsc. Liczba osób korzystających z tej formy pomocy wynosi obecnie ok. 16 tys. Najwięcej osób przebywa w ramach tejże bazy w powiecie nowotarskim (ponad 2,3 tys.), nowosądeckim (ok. 1,9 tys.), Krakowie (ok. 1,6 tys.).

Liczba obywateli Ukrainy, którym zapewniono zakwaterowanie i wyżywienie w ramach świadczenia „40 zł”, to dotychczas ok. 94 tys. osób. Ponad 147 tys. osobom nadano numer PESEL.

Szeroko współpracujemy z organizacjami pozarządowymi. Wśród realizowanych projektów są np. zajęcia z języka polskiego i ukraińskiego, konsultacje prawne i psychologiczne. Na Dworcu PKP w Krakowie Głównym cały czas działa punkt pomocy uchodźcom prowadzony przez harcerzy.

Ramię w ramię

– Ostatni rok był szczególny dla Ukrainy. Był rokiem pełnoskalowej inwazji Rosji przeciwko mojemu krajowi. To dziewiąty rok wojny. Chciałbym bardzo podziękować Wojewodzie Małopolskiemu Łukaszowi Kmicie, a także Marszałkowi Województwa Małopolskiego Witoldowi Kozłowskiego i Prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu za inicjatywę. Jutro przeprowadzimy akcję solidarności z Narodem Ukraińskim. Naród Polski w tych trudnych czasach jest obok Narodu Ukraińskiego ramię w ramię, wspierając Ukrainę humanitarnie, militarnie, otwierając swoje domy i serca. Także jutro w tym tragicznym dla Ukrainy dni będziemy razem – mówi konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj.

– Archidiecezja Krakowska ma w swojej wielkiej wrażliwości na drugiego człowieka Naród Ukraiński, który od dziewięciu lat cierpi z powodu wojny. Eskalacja miała miejsce 24 lutego ubiegłego roku. Nie możemy pozostać obojętni na ludobójstwo, które tam widzimy. Miejmy nadzieję na wolność, o którą Ukraina walczy. Podczas mszy świętej 23 lutego modliliśmy się o pokój na Ukrainie. Ta modlitwa nieustannie trwa – przekazuje dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej ksiądz Łukasz Michalczewski.

– Małopolska jest solidarna z Ukrainą. Już kilka dni po agresji Rosji na Ukrainę Małopolska bardzo aktywnie włączyła się w pomoc, chociażby uruchamiając pociągi humanitarne. 24 lutego nastąpiła agresja, a już kilka dni później pociągi Kolei Małopolskich i regionalnych były gotowe, by transportować uchodźców, którzy uciekają do bezpiecznego regionu, jakim jest Małopolska, jakim jest Polska – dodaje wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

– Patrząc na Ukraińców, którzy przyjechali do Krakowa w poszukiwaniu bezpieczeństwa, widzę smutek i tęsknotę za domem, ale także – nadzieję na lepsze jutro. Patrząc na naszych partnerów i przyjaciół w Ukrainie – kijowian, lwowian, mieszkańców innych miast i regionów, którym udało się przekazać z Krakowa pomoc – widzę pełną mobilizację i determinację, aby zabezpieczyć potrzeby cywili i wojskowych. Dzisiaj, w rocznicę rosyjskiej agresji, chcemy ponownie pokazać, że Kraków pamięta. Pamiętamy, kto rozpoczął tę wojnę. Pamiętamy o co walczy Ukraina. Pamiętamy, że waży się nie tylko los Ukrainy, ale także los bezpiecznej Europy! – apeluje prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

20230223 briefing prasowy 20230223 briefing prasowy 20230223 briefing prasowy 20230223 briefing prasowy 20230223 briefing prasowy 20230223 briefing prasowy 20230223 briefing prasowy 20230223 briefing prasowy Marsz Razem dla Pokoju na Ukrainie