Odwiedzając Rynek w Krakowie, z pewnością szybko dostrzeżemy wyróżniający się budynek, jakim jest Pałac Potockich. To szczególne miejsce, które słynie nie tylko ze swojej historii i wyjątkowej architektury. Warto zwrócić uwagę również na zagospodarowanie obiektu, który stał się niezwykle ważnym miejscem kulturalnym.
Historia Pałacu Potockich
Mieszczący się przy krakowskim Rynku Pałac Potockich to jeden z budynków przywołujących pamięć o najdawniejszych czasach tego historycznego miasta. Istniejący od stuleci, przez lata przechodził z rąk do rak, zmieniając również nieco swój charakter. Lata świetności pałac przeżywał między innymi w XVI wieku, kiedy to należał do słynnej rodziny Firlejów. Przez następne stulecia często zmieniał właścicieli, którymi zwykle były dobrze usytuowane, słynne polskie rody – wywodzące się najczęściej z Krakowa lub okolic.
Do znacznej przebudowy pałacu doszło po II wojnie światowej. Było to konieczne ze względu na zniszczenie budynku, który wymagał odnowienia. Odrestaurowanie fasady i wnętrza sprawiło, że pałac stał się niezwykle reprezentacyjnym budynkiem. Mamy tu do czynienia z zadbaną fasadą w stylu klasycystycznym, barokowym wystrojem wnętrza i niezwykłym dziedzińcem stylizowanym na ten obecny na Zamku Wawel.
W latach 1995-2020 rezydentem Pałacu Potockich był Goethe Institut, zajmujący się promocją kultury niemieckiej. Po wyprowadzce tego rezydenta, gospodarzami obiektu zostały 2 podmioty: KBF, czyli Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.
Pałac Potockich jako wspólna przestrzeń kulturalna
Zagospodarowanie Pałacu Potockich zostało doskonale przemyślane. Postanowiono stworzyć tam przestrzeń kulturalną, łączącą podmioty kulturalne działające w Krakowie oraz odbiorców z różnych środowisk. W efekcie powstało miejsce pełne bardzo różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Odbiorcy sztuki nowoczesnej z pewnością docenią przeniesienie do Pałacu Potockich Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Stała rezydencja tej galerii mieści się przy krakowskich plantach, jednak aktualnie znajduje się w remoncie. W tym samym obszarze budynku, w którym obecna jest Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, mieści się też księgarnia MOCAK Bookstore BUNKIER. Jest to wspólna inicjatywa galerii oraz MOCAK-u.
Wspomniane inicjatywy są prowadzone na parterze budynku. Natomiast na 1. piętrze prowadzone są działania głównie pod szyldem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Zarząd nad tym projektem sprawuje wspomniane już wcześniej Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Wydarzenia w Pałacu Potockich
Organizowane w Pałacu Potockich wydarzenia to między innymi spotkania festiwalowe z ciekawymi ludźmi z szeroko pojętego świata literatury. Nie brakuje eventów polegających na omawianiu poezji i prozy wielkich mistrzów z przeszłości oraz teraźniejszych artystów. Ponadto Pałac Potockich to miejsce otwarte dla organizacji pozarządowych, pragnących organizować wydarzenia z różnych kategorii.
Pałac Potockich niezmiennie pozostaje niezwykle ważnym punktem na kulturalnej mapie Krakowa. Ten niezwykły budynek to miejsce jeszcze bardziej niezwykłych wydarzeń, które odbywają się tam nieustannie – każdego miesiąca, przez cały rok.