Dzieła wybitnych twórców – Ludwiga van Beethovena i Krzysztofa Pendereckiego – wybrzmiały w niedzielny wieczór w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Koncert zainaugurował rocznicowy rok 90-tych urodzin Patrona. To właśnie jego utwory będą obecne w repertuarze Centrum w bieżącym roku. W koncercie inauguracyjnym udział wziął I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

– Misją Centrum jest inspirowanie najzdolniejszych młodych ludzi do rozwijania posiadanych talentów pod okiem mistrzów. Krzysztof Penderecki przez lata słynął z działalności pedagogicznej, był profesorem akademickim, stypendystą oraz dyrektorem artystycznym Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Głęboko wierzę, że dzisiejszy koncert będzie inspiracją dla młodych. Gratuluję tego przedsięwzięcia! To była prawdziwa, muzyczna uczta – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Podczas koncertu uczestnicy mogli usłyszeć jedno z największych i najbardziej popularnych dzieł klasycznych – V Symfonię c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena oraz II Symfonię „Wigilijną” Krzysztofa Pendereckiego. Dzisiejszy koncert pod batutą maestra Jurka Dybały wykonała: Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa zasilona polskimi muzykami młodego pokolenia.

Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa powstała w 1993 roku. Na Europejskim Festiwalu Muzycznym w Kopenhadze (1994 r.) została uznana za najlepszą młodzieżową orkiestrę symfoniczną w Europie. Za znaczący wkład w rozwój kultury ukraińskiej i wysoki profesjonalizm w 2008 r. otrzymała status akademickiego zespołu wykonawczego. Obecnie w Orkiestrze pracują młodzi muzycy z całej Ukrainy.

20230204 Penderecki  20230204 Penderecki  20230204 Penderecki  20230204 Penderecki  20230204 Penderecki  20230204 Penderecki  20230204 Penderecki