Na czym polega naprawa automatycznych skrzyń biegów?

Automatyczne skrzynie biegów są coraz bardziej popularne także w Polsce. Wielu kierowców decyduje się na to rozwiązanie ze względu na to, że zapewnia duży komfort szczególnie w czasie poruszania się po mieście. Warto też zwrócić uwagę, że korzystanie z automatycznej skrzyni biegów pozwala na płynną jazdę, a także minimalizuje obciążenia silnika, co przedłuża jego żywotność i poprawia przebiegi.

Jak często serwisuje się automatyczne skrzynie biegów?

Samochody z automatyczną skrzynią biegów mają więc bardzo dużo zalet. Kierowcy doceniają jazdę szczególnie w miejskich korkach, które wymuszałyby ciągłą zmianę parametrów. Z drugiej strony takie rozwiązanie wśród wielu kierowców budzi opór, ponieważ awarie mogą się wiązać z dość dużymi kosztami. Praktyka pokazuje jednak, że naprawa automatycznych skrzyń biegów nie zawsze generuje wysokie wydatki. Wiele oczywiście zależy od tego, co zostało uszkodzone oraz samego serwisu. Poza tym widać, że większości awarii można po prostu skutecznie zapobiegać.

Kiedy automatyczna skrzynia biegów wymaga przeglądu?

Z zasady diagnostyka i naprawa skrzyni biegów jest droga oraz czasochłonna, ponieważ najczęściej wymaga demontażu. Oczywiście cena jest uzależniona od ilości usterek, konieczności zakupu nowych podzespołów czy też płynów eksploatacyjnych. Poza tym serwisy biorą pod uwagę też model auta, a tym samym to, jak dużo czasu zajmie naprawa skrzyni biegów, jej demontaż i późniejszy montaż.

Standardowo w automatycznych skrzyniach biegów regularnie należy wymieniać filtry i olej. Poza tym zdarza się, że istnieje konieczność tak zwanej dynamicznej wymiany środka smarującego, co będzie się wiązać z wyższymi kosztami. Natomiast na wymianę podzespołów automatycznej skrzyni lub też układu sterującego trzeba będzie poświęcić większe pieniądze. W tym drugim wypadku niezwykle ważna jest również adaptacja i wgranie nowego oprogramowania sterującego.

Dlaczego warto regenerować automatyczną skrzynię biegów?

Z punktu widzenia serwisu najdroższa naprawa skrzyń automatycznych dotyczy usterek mechanicznych – na przykład kół zębatych, łożysk. Trzeba je wymienić na nowe, a następnie całość wyregulować. To właśnie regeneracja i późniejsza diagnostyka automatycznych skrzyń biegów są kluczowymi elementami w całym procesie. Nic więc dziwnego, że koszty takiej naprawy mogą być nawet pięciocyfrowe.

Czasem zdarza się więc, że wizyta w serwisie z uszkodzeniem skrzyni biegów wiąże się z koniecznością zakupu nowej części. Wynika to z faktu, że koszty naprawy przewyższają cenę nowej skrzyni biegów, a często też samego auta. Wielu kierowców decyduje się więc na zakup używanej skrzyni z gwarancją rozruchową. Jest to możliwe, jeśli taki typ nie ma wad konstrukcyjnych. Poza tym, skoro koszty związane z naprawą automatycznej skrzyni biegów są tak wysokie, to opłaca się o tę część po prostu odpowiednio dbać, co przedłuża ich żywotność i minimalizuje ryzyko awarii. Oczywiście zacząć trzeba od regularnej wymiany oleju. Poza tym warto zwrócić uwagę również na samą technikę jazdy. Odpowiednia redukcja przełożenia, nawyki, by zmieniać biegi z wysprzęgleniem, unikanie jazdy na wysokich biegach przy niskich obrotach silnika oraz nieprzełączanie trybu na luz lub P w czasie krótkich postojów, są niezwykle ważne. W ten sposób można po prostu zminimalizować problemy spowodowane uszkodzeniem skrzyni biegów.

Poza tym w przypadku jakichkolwiek trudności opłaca się znaleźć serwis, który specjalizuje się w tego typu naprawach i ma odpowiednie warunki do diagnostyki czy regeneracji. Sama naprawa skrzyń biegów wymaga bowiem doświadczenia, odpowiedniego sprzętu oraz bardzo dużej wiedzy. Współpraca z najlepszym serwisem automatycznych skrzyń biegów związana jest również z udzieleniem gwarancji na naprawioną lub zregenerowaną część.