Jak zwiększyć opłacalność instalacji fotowoltaicznej

3 min czytania
Jak zwiększyć opłacalność instalacji fotowoltaicznej

Jak zwiększyć opłacalność instalacji fotowoltaicznej

Drożejący prąd i szalejące ceny energii elektrycznej powodują, że coraz więcej osób decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych. Dzięki coraz większym możliwościom uzyskania dotacji czy dopłat na start pozwala na łatwiejsze podjęcie decyzji o montażu fotowoltaiki. Jednak zanim postanowimy na instalację całego systemu, warto przemyśleć kilka kwestii, a jedną z nich będzie zagadnienie zaawansowanie technologicznego instalacji. Jak zwiększyć opłacalność instalacji fotowoltaicznej? Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, aby inwestycja w system fotowoltaiczny zwrócił nam się jak najszybciej.

Jak zwiększyć opłacalność instalacji fotowoltaicznej nowoczesna technologia i zmiana nawyków

Pierwszym krokiem w zwiększeniu opłacalności instalacji fotowoltaicznej będzie zastosowanie najnowszych technologii. Dzięki temu szybko zwiększymy rentowność przydomowej instalacji fotowoltaicznej. Będą to m.in.: Systemy zarządzanie energią, współpracą fotowoltaiki z pompą ciepła, automatyką domową, czy inteligentne i zaawansowane sterowniki do sterowania całym systemem. Są to tylko niektóre rozwiązania pozwalające na efektywniejsze wykorzystywanie wyprodukowanej przez nas energii, które przybliżą nas do mniejszych rachunków za prąd. Jak wiemy, oddawanie niewykorzystanej energii do sieci to spore straty finansowe. Tracimy, ponieważ tylko 25-30% energii, którą wytwarzamy, wykorzystujemy do zasilenia naszego domu. Po wprowadzeniu zmian przepisów 1 kwietnia 2022 okazuje się, że te straty mogą być jeszcze większe.

Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zmiana nawyków użytkowników, które mogą podnieść stopień samowystarczalności nawet do 50%. Jakie to nawyki? Np. manualne, zegarowe lub inteligentne włączenie niektórych urządzeń w trakcie największej produkcji ze słońca. Instalacja paneli fotowoltaicznych zawsze się opłaca, jednak inwestycja zwróci się szybciej, kiedy możliwie największa ilość wytworzonej energii zostanie wykorzystana na potrzeby własne. Sposobów na to rozwiązanie jest wiele. Poniżej przedstawiamy poniżej.

Najlepszą ofertę systemów fotowoltaicznych i pomp ciepła znajdziesz na www.esoleo.pl. Profesjonalna obsługa i doświadczona ekipa montująca, która nigdy nie zawodzi.

System zarządzania energią

Pierwszym z proponowanych przez nas rozwiązań, które wspomagają w wydajnym wykorzystaniu samodzielnie wytworzonej energii, jest system zarządzania energią. W zależności od dostępnej nadwyżki, automatycznie włącza lub wyłącza poszczególne odbiorniki, pomagając zwiększać stopień zużycia własnego prądu. Dzięki temu niewiele energii oddaje i pobiera się z sieci, a to pozwala poczynić ogromne oszczędności. Do odbiorników, których zarządzanie daje najwięcej korzyści, zaliczamy pompy ciepła, grzejniki czy zbiorniki ciepłej wody. Falowniki dobrych producentów mogą nimi sterować bezpośrednio lub przy użyciu przekaźników. Wiele z tych sprzętów są wyposażone w otwarty interfejs, dzięki którym będziemy mogli podłączyć inne komponenty, takie jak stacje ładowania samochodów.

Farma fotowoltaiczna to świetne rozwiązanie na zasilenie dużych budynków czy hali produkcyjnych, ale nie tylko. Jeśli chcesz posiadać kompleksowy i nowoczesny system fotowoltaiczny, koniecznie zainteresuj się farmami fotowoltaicznymi.

Jest to najprostszy sposób na zwiększenie auto konsumpcji, a co za tym idzie płacenie mniej za własny prąd. Jest to zarazem najlepsze narzędzie do zwiększenia zużycia własnego prądu. Magazyn energii, który jest odpowiednio dobrany do twojej instalacji i do zużycia prądu, da Ci kontrolę nad wykorzystaniem pracy twojej instalacji, a co za tym idzie oszczędność finansową. Niestety, jest to kosztowny sprzęt.

Współpraca z pompą ciepła

Bardzo opłacalną metodą na ogrzewanie domu będzie połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła. Są to urządzenia pochłaniające ogromne ilości energii elektrycznej. Jednak jeśli chcemy zwiększyć zużycie wyprodukowanej przez nas energii, to nie będzie to dla nas problemem. Połączenie tych dwóch technologii daje efekt zeroemisyjnego rozwiązania do podgrzewania wody, ogrzewania i chłodzenia budynku. Dzięki temu sprytnemu rozwiązaniu będziemy mogli zwiększyć autokonsumpcje, a to pozwoli nam na późniejsze oszczędności, ponieważ będziemy zużywać o wiele więcej wytworzonej przez nas energii niż wcześniej.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

faktykrakowa_kf