25 września br. policjantki z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie uczestniczyły w 6. Wielkiej Lekcji Ekologii w TAURON Arenie Kraków prowadząc działania eko-profilaktyczne. Tegoroczna, już szósta edycja wydarzenia odbyła się w plenerze – na terenach zielonych od strony parku Lotników. Hasłem przewodnim było: „Kraków w dobrym klimacie”, które jest też nazwą miejskiej kampanii informacyjno-promocyjnej. Głównym celem przedsięwzięcia było kompleksowe zaprezentowanie proekologicznych działań realizowanych na rzecz mieszkańców Krakowa przez Gminę Miejską Kraków, miejskie spółki komunalne, a także inne służby, w tym małopolską Policję.

Organizatorom w szczególności zależało na pokazaniu tych działań całym rodzinom: dzieciom, dorosłym i seniorom, poprzez zgromadzenie w jednym miejscu wiele podmiotów, którym bliskie są tematy związane z ekologią. Wydział Prewencji KWP w Krakowie zaprezentował miasteczko edukacyjno-profilaktyczne, a w nim materiały profilaktyczne dla dzieci, młodzieży, a także dorosłych, w tym te proekologiczne. Specjalnie na to wydarzenie przygotowano policyjną krzyżówkę eko-profilaktyczną oraz zorganizowano losowanie pytań z zakresu bezpieczeństwa i ekologii. Podejmowano tematy dotyczące ustawy o ochronie zwierząt oraz uchwały antysmogowej  dla Małopolski. Przekazywano ulotki „ZWIERZĘ NIE JEST RZECZĄ”, jednocześnie informując o tzw. „zielonej strefie” w małopolskiej Policji oraz o możliwościach zgłaszania aktów znęcania się nad zwierzętami, takich jak: bicie, zabijanie, przetrzymywanie  ich w niewłaściwych warunkach bytowych, głodzenie, oferowanie do sprzedaży lub kupna zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem.
Promowano także narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zainteresowani mogli dowiedzieć się w jaki sposób z jej pomocą mogą zgłaszać przypadki związane z naruszeniem „ekologicznych przepisów”. Przybliżono techniczną stronę KMZB oraz to w jaki sposób posługiwać się mapą i skutecznie z niej korzystać. Wchodząc do aplikacji KMZB należy wybrać kategorię zgłoszenia według następujących zakładek dotyczących ekologii i ochrony środowiska, takich jak np.: akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, kłusownictwo, nielegalna wycinka drzew, nieprawidłowe parkowanie, niszczenie zieleni, poruszanie się po terenach leśnych quadami, wypalanie traw, znęcanie się nad zwierzętami, a także wałęsające się bezpańskie psy.

Dodatkowo zaprezentowano uczestnikom materiały doborowe do Policji promujące zawód policjanta, tj. ulotki informacyjne „Zostań Policjantem”, odblaski, notesy, długopisy, prenumeraty policyjne. W wydarzeniu uczestniczyło wielu uczniowie szkół ponadpodstawowych, studentów, którzy wykazywali zainteresowanie mundurem policyjnym, radiowozem oraz służbą w Policji.

Dla najmłodszych przygotowano atrakcje takie jak: odblaski, krzyżówki, naklejki, malowanki, książeczki informacyjne, plany lekcji, tabliczki mnożenia, tatuaże ze smokami oraz odciski linii papilarnych. Każdy chętny mógł przymierzyć elementy policyjnego umundurowania i wykonać pamiątkowe fotografie przy radiowozie oraz z maskotką małopolskiej Policji Inspektorem Wawelekim, który tradycyjnie nie zawiódł i wspomagał policjantów. Wsparli nas również swym działaniem uczniowie XVI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie z klasy policyjno-wojskowej.

Podczas 6. Wielkiej Lekcji Ekologii niezwykle interesująco i z wielkim zaangażowaniem działali również przedstawiciele Fundacji „Prodriver”, którzy w ramach kampanii społecznej „Małopolskie drogi bez promili” w miasteczku bezpieczeństwa ruchu drogowego zaprezentowali: symulator wypadków drogowych z pokazem crash-testu, laboratorium badań psychotechnicznych, wystawę motoryzacyjną, alkogogle, narkogogle, senogogle, symulator zderzeń, symulator dachowania, urządzenie symulujące wybuch poduszki powietrznej.