Kiedy wymienić akumulator na nowy?

Jak twierdzą niektórzy kierowcy, nie ma dobrego momentu, aby wymieniać podzespoły, takie jak akumulatory. Mimo tego ten element czasem trzeba wymienić i zdecydowanie lepiej jest zrobić to wcześniej niż pod presją czasu czy już w momencie uszkodzenia. Jak rozpoznać, że właśnie nadeszła pora na wymianę akumulatora? Podpowiadamy.

Po czym rozpoznać, że akumulator nadaje się już jedynie do wymiany?

Akumulator, jak każda inna części, może ulec uszkodzeniu, choćby na skutek nieprawidłowej eksploatacji lub też ujawnionej nagle wady fabrycznej. Wiele z tego typu usterek również kwalifikuje go do wymiany. Co to za usterki i w jakich okolicznościach najczęściej do nich dochodzi? Bateria samochodowa może zakończyć swój żywot na różne sposoby. Najczęściej jednak jest to efekt zwykłej, ale długotrwałej eksploatacji, bez spektakularnych zdarzeń i efektów, które łatwo wykryć i równie łatwo zakwalifikować.

Prawidłowo eksploatowany akumulator w pewnym momencie zwyczajnie „gaśnie”, czyli traci swoje oryginalne właściwości w stopniu uniemożliwiającym nie tylko jego dalszą eksploatację, ale też jakiekolwiek próby reanimacji. Bardzo często kierowcy w pewnym momencie zauważają po prostu, że ich akumulator zaczyna sprawiać im coraz więcej problemów. Wydaje się słabszy, bardziej wrażliwy na niskie temperatury i wymagający coraz lepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania. Wszystkie te zjawiska zwykle następują po czasie, który określany jest jako „czas żywotności akumulatora”.

W którym momencie akumulator ulega uszkodzeniu?

Zwykłe starzenie się baterii samochodowej to proces normalny i nieunikniony. Można go co prawda spowolnić, ale można też przyśpieszyć. Można w końcu doprowadzić do tego, że wymiana akumulatora stanie się koniecznością już po roku użytkowania go. Co może doprowadzić baterię samochodową do stanu praktycznie uniemożliwiającego jakikolwiek ratunek? Oprócz upływu lat, konieczność wymiany akumulatora może spowodować uszkodzenie mechaniczne. To może być zwykły błąd kierowcy, sama mechanika lub skutek wypadku samochodowego. Takiego typu uszkodzenie wywołane czynnikami zewnętrznymi z reguły oznacza koniec żywotności baterii.

Głębokie rozładowanie akumulatora nigdy nie pozostaje dla niego bez żadnych konsekwencji. Nawet te baterie, które fabrycznie są przystosowane do głębokich rozładowań, po kilkunastu takich rozładowaniach przestają nadawać się do użytku. Ich pojemność po około 20 głębokich rozładowania spada o 60% oryginalnej, a taka bateria nie spełnia już żadnych standardów. Jeśli potrzebujesz wymiany akumulatora w Warszawie to skontaktuj się z Amper-max.