Jak wybrać mieszkanie? Kilka wskazówek przy wyborze nowego lokum

Niezależnie od tego, czy klient chce wynająć, czy kupić mieszkanie – musi zwrócić uwagę na co najmniej kilka kwestii. Decyzja dotycząca miejsca do zamieszkania to bardzo indywidualna sprawa, a lokum powinno spełniać wszystkie potrzeby swoich domowników. Oto kilka najważniejszych aspektów, które koniecznie trzeba przeanalizować.

Metraż mieszkania

Powierzchnia mieszkań w dzisiejszych czasach jest bardzo zróżnicowana. Czasami mieszkanie dwu- czy trzypokojowe może mieć tyle samo metrów, co przestronna kawalerka. Trzeba zwracać uwagę na dokładną wielkość poszczególnych pomieszczeń i wtedy sprawdzać, czy da się w nich swobodnie umieścić wszystkie potrzebne do komfortowego mieszkania meble i elementy.

Lokalizacja i odległość od pracy

To ważne szczególnie w dużych miastach, kiedy może się wydawać, że dojazd do pracy nie zajmie zbyt wiele czasu. Niestety, przejechanie zaledwie kilku kilometrów może przez korki zająć nawet godzinę, dlatego trzeba sprawdzać możliwości dojazdu z mieszkania do biura czy szkoły. Warto wziąć pod uwagę transport publiczny, w tym także odległość lokalu od przystanków autobusowych czy stacji metra. Koniecznie trzeba sprawdzić, jakie sklepy i punkty usługowe znajdują się w pobliżu.

Liczba pokoi

Liczba pokoi nie równa się liczbie sypialni. Warto mieć na uwadze to, że salon z kuchnią to także pokój i jeśli chce się mieć np. trzy pomieszczenia do spania, to należy szukać mieszkania czteropokojowego. Trzeba wziąć pod uwagę także miejsce do pracy, jeśli pracuje się z domu, czy pomieszczenie na garderobę i schowek.

Balkon lub ogródek

Dla wielu osób balkon lub ogródek są w mieszkaniu elementami obowiązkowymi i zdecydowanie warto to rozważyć. Przy wyborze balkonu trzeba zwrócić uwagę na to, z czego są wykonane barierki, czy balkon jest osłonięty od sąsiadów i jakiej wielkości meble się na nim zmieszczą. W przypadku ogródków przymieszkaniowych poza metrażem ważne jest też to, czy rosną na nim jakieś rośliny (np. żywopłot wokół), czy trzeba będzie zainwestować w zagospodarowanie terenu.

Rynek wtórny czy pierwotny?

Ta kwestia dotyczy przede wszystkim osób kupujących mieszkanie. W przypadku wynajmu lokum zazwyczaj jest gotowe do zamieszkania. Klient decydujący się na nabycie nieruchomości musi zdawać sobie sprawę z kosztów remontu mieszkania z rynku wtórnego i mogących pojawić się w związku z tym komplikacji. Rynek pierwotny daje za to pełne możliwości aranżacyjne, ale niekiedy cena mieszkania jest znacznie wyższa od tej z rynku wtórnego. Po więcej informacji na temat kupna mieszkania znajdziesz w Bielanieruchomości.