Poradnia ortopedyczna w Krakowie

Choć ortopedia wielu osobom może kojarzyć się głównie z urazami kolan, w rzeczywistości specjalizacja ta zajmuje się o wiele szerszym spektrum problemów. Ortopeda to lekarz specjalizujący się w układzie kostno-ruchowym. Mowa więc o kościach, ale też o układzie mięśniowym, czy stawach. Do ortopedy zgłosić się można z urazami kończyn i kręgosłupa, problemami z poruszaniem się, czy bólem w stawach. Ortopeda dziecięcy specjalizuje się w kontrolowaniu, czy układ kostno-ruchowy dzieci rozwija się prawidłowo, szczególnie w pierwszych miesiącach po narodzinach. Czego zatem spodziewać się po wizycie w przychodni ortopedycznej?

Kiedy iść do ortopedy?

Nie ulega wątpliwości, że do ortopedy jak najszybciej należy się wybrać w przypadku nagłego urazu. Złamanie, zwichnięcie, czy skręcenie kończyny, to podstawa, by natychmiast udać się do lekarza. W nagłych wypadkach najlepiej wezwać ambulans, jeśli jednak możemy sami dostać się na przykład na SOR, również jest to dobre rozwiązanie. Jednak nie tylko tak drastyczne wypadki mogą nas zaprowadzić do ortopedy. Problemy z poruszaniem się, czy niewyjaśniony ból w kręgosłupie, bądź którejkolwiek z kończyn również mogą skutkować koniecznością konsultacji ortopedycznej. Na NFZ najpierw należy udać się do lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję, czy skierowanie do ortopedy będzie konieczne. Alternatywną opcją jest prywatna poradnia ortopedyczna. W Krakowie, podobnie jak w innych dużych miastach takich prywatnych poradni nie brakuje. Oferują one konsultacje, zabiegi, a nawet operacje, jak chociażby artroskopia. Kolejki w publicznym systemie zdrowia kolejki bywają długie - przykładowo w Krakowie średni czas oczekiwania to konsultację u ortopedy to obecnie ponad cztery miesiące. W związku z tym, prywatna poradnia ortopedyczna to dobra alternatywa, szczególnie, jeśli zależy nam na czasie.

Jak wygląda konsultacja w poradni ortopedycznej?

Gdy już zdecydujemy się na wizytę u ortopedy, warto przyjść przygotowanym. W przypadku nagłych urazów, jak złamania, czy skręcenia, wizyta będzie oczywiście wyglądała inaczej. Jeśli jednak przychodzimy do ortopedy z problemem, który trwa od dłuższego czasu, jak ból, czy kłopot z poruszaniem określonej części ciała, lekarz w poradni ortopedycznej przeprowadzi dokładne badanie, aby stwierdzić, w czym leży problem i zaproponować odpowiednie rozwiązanie.

Na konsultację warto przyjść w wygodnej odzieży, która nie będzie ograniczała ruchów i którą łatwo zdjąć i założyć - w niektórych przypadkach pacjent proszony jest, aby rozebrać się do bielizny. Przydatne będzie także przyniesienie wszelkiej dokumentacji medycznej, która może być przydatna w zdiagnozowaniu choroby. Ułatwi to lekarzowi zrozumienie naszej historii. Poradnia ortopedyczna przed umówioną wizytą na ogół kontaktuje się z pacjentem przekazując dokładne instrukcje na temat tego, co może być potrzebne i jak się przygotować.

Sama wizyta zacznie się od wywiadu z lekarzem. Pytania będą dotyczyć aktualnego problemu - gdzie umiejscowiony jest ból, od jak dawna jest odczuwany, jak silny jest ból. Ortopeda będzie chciał się dowiedzieć, czy doznaliśmy jakiegoś urazu. Oprócz tego jednak przeprowadza się bardziej ogólny wywiad, aby poznać dokładniej historię medyczną pacjenta. Pojawić się mogą pytania o przebyte wcześniej choroby, zabiegi operacyjne, przyjmowane leki, czy urazy z przeszłości, a nawet historię chorób w rodzinie. Wszystko to, aby uzyskać pełny obraz sytuacji pacjenta i jak najlepiej dobrać leki, czy terapię.

Drugą częścią badania będzie badanie fizykalne. Ortopeda oceni, jak porusza się pacjent, czy poszczególne ruchy wywołują ból lub dyskomfort. Przyjrzy się ewentualnym drżeniom, czy zniekształceniom kończyn i ich ułożeniu. Może także poprosić o wykonanie kilku ćwiczeń, jak przysiady i skłony, a także ocenić siłę mięśniową i siłę stawów pacjenta poprzez nacisk na poszczególne części ciała, któremu pacjent będzie musiał stawić opór.

Po pełnym badaniu lekarz ortopeda będzie w stanie postawić diagnozę i zaproponować odpowiednie leczenie. Mogą to być leki, rehabilitacja, albo zabieg operacyjny.