Jak pozbyć się trądziku? Sprawdź, na jakie kosmetyki postawić

Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób zapalnych skóry. Zmagają się z nią nie tylko osoby w wieku dojrzewania, ale również dorośli. Przyczyny powstawania trądziku mogą być różne i w dużej mierze od nich zależy rodzaj wdrożonego leczenia. Nie bez znaczenia okazuje się codzienna pielęgnacja cery problematycznej, która pozwala złagodzić objawy choroby. Czym się kierować przy wyborze kosmetyków na trądzik? Podpowiadamy.

Czym jest trądzik i jak powstaje?

Trądzik to choroba przewlekła natury dermatologicznej, która objawia się zmianami skórnymi. Mogą one przybierać postać m.in. grudek, czerwonych krostek, zaskórników, wyprysków, a nawet podskórnych cyst. W ich obrębie pojawia się stan zapalny, który powoduje dyskomfort i opóźnia procesy regeneracji naskórka.

Przyczyny powstawania trądziku mogą być różne. Najczęściej jednak jest on wynikiem nagłych zmian hormonalnych towarzyszących m.in. dojrzewaniu, przekwitaniu, a także ciąży. Dochodzi wtedy do zaburzenia funkcjonowania gruczołów łojowych, które zaczynają produkować zbyt dużą ilość sebum. To osadza się w rozszerzonych porach, gdzie bakterie mają idealne warunki do rozwoju. Zanieczyszczone wągry przekształcają się w zmiany ropne.

Jak pozbyć się trądziku na twarzy?

Leczenie trądziku to proces żmudny i długotrwały. Walkę z chorobą najlepiej rozpocząć od wizyty u specjalisty, który określi genezę problemu i na podstawie diagnozy wdroży odpowiednie preparaty. Należy jednak pamiętać o tym, że aby zwiększyć swoje szanse na sukces, należy przywiązać dużą wagę do swojego stylu życia oraz codziennej higieny.

Jak pozbyć się trądziku? W pierwszej kolejności trzeba zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę. Najlepiej unikać przetworzonej żywności, która dodatkowo obfituje w cukier i tłuszcze zwierzęce. Na naszym talerzu powinny znaleźć się świeże warzywa i owoce o właściwościach antyoksydacyjnych. Nie bez znaczenia okazuje się również wypijanie przynajmniej 1,5l wody dziennie, co pomaga oczyścić organizm z toksyn.

Cera problematyczna wymaga także odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej. Choć trądzik w dużej mierze zależy od uwarunkowań genetycznych i zmian fizjologicznych i nigdy nie mamy gwarancji sukcesu, to szczęściu trzeba pomóc. Należy robić to z pomocą kosmetyków dedykowanych skórze trądzikowej, które odpowiadają na jej specyficzne potrzeby.

Jakie kosmetyki na trądzik?

Kosmetyki na trądzik to absolutny niezbędnik dla każdego, kto chce pożegnać się z nieestetycznymi wypryskami, zaskórnikami i bolesnymi cystami. Podstawą codziennej toalety jest dokładny demakijaż twarzy. Najlepiej sprawdzi się oczyszczanie dwuetapowe.

Pierwszym krokiem jest zastosowanie antybakteryjnego płynu micelarnego, którego nie można pozostawiać na twarzy. Należy go zmyć żelem oczyszczającym o właściwościach przeciwtrądzikowych, który usunie również sebum i inne zanieczyszczenia osadzające się na skórze w ciągu dnia.

Stosując kosmetyki do cery trądzikowej, które mają tendencję do przesuszania nie można zapomnieć o produktach nawilżających i regenerujących. Po zastosowaniu toniku pamiętajmy o aplikacji kremu, który dogłębnie nawilży skórę twarzy i przyniesie jej ukojenie.