Na czym polega badanie aparatem RTG i jak się do niego przygotować?

Jak wygląda badanie aparatem do RTG?
Badanie aparatem do RTG polega na naświetlaniu przy pomocy wiązki specjalnych promieni rentgenowskich badanej część naszego ciała. Może to być ręka, głowa, klatka piersiowa, noga i nie tylko. W trakcie badania promienie rentgenowskie wchodzą w głąb ciała badanego, padając na czułą na promieniowanie błonę rentgenowską. W wyniku takiego badania dostajemy dwuwymiarowy obraz naświetlanych tkanek, który umożliwia nam poniekąd zajrzenie do wnętrza organizmu.
Badania aparatem RTG jak ty, jako pacjent, powinieneś się przygotować do RTG?
Przygotowanie do prześwietlenia będzie różne w zależności od części ciała, która będzie naświetlana. Jeśli dostaliście skierowanie na RTG nogi, ręki lub czaszki, nie musicie się absolutnie w żaden sposób przygotowywać do takiego badania. Sprawa wygląda nieco inaczej, gdy musicie wykonać rentgen kręgosłupa, brzucha, płuc. Zalegające w jelitach i żołądku treści pokarmowe mogą utrudniać identyfikację tego, co widać na zdjęciu RTG, dlatego przed prześwietleniem w okolicy brzucha zaleca się lekkostrawną, płynną dietę, dużo wody oraz wypróżnienie. Wypróżnienie jest kluczowe i na badanie RTG kręgosłupa lub badanie aparatem RTG brzucha, powinniście przyjść właśnie po nim.
CIEKAWOSTKA! W polskich szpitalach badania aparatem RTG nie wykonacie bez skierowania. Nawet jeżeli chcecie wykonać takie badanie na własny koszt, czyli prywatnie, musicie mieć na nie skierowanie od swojego lekarza rodzinnego.
Wskazania do badania aparatem RTG
Badanie aparatem RTG wykonujemy, gdy borykamy się:
ze zmianami zwyrodnieniowymi,
z niedrożnością jelit,
z nawracającym, uciążliwym kaszlem,
zmianami w stawach,
Badanie tego typu wykonujemy także przy złamaniach, skręceniach, zwichnięciach oraz na polecenie stomatologa bądź ortodonty.
RTG - przeciwwskazania
Jeśli chodzi o bezwzględne przeciwwskazania do wykonania takiego badania nie ma ich. Nie poleca się wykonywać RTG w ciąży oraz dzieciom i młodzieży, jednak w sytuacji zagrożenia życia (np. po wypadku) można wykonać takie badanie. Ważne, by nie przesadzać z jego częstotliwością. Regularne wykonywanie RTG w ciąży mogłoby mieć negatywny wpływ na dziecko.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski