Naturalna pielęgnacja a wybór mydła

2 min czytania
Naturalna pielęgnacja a wybór mydła

Naturalna pielęgnacja a wybór mydła

O naturalnej pielęgnacji coraz więcej się mówi, coraz więcej się pisze. Przekłada się to oczywiście na rosną świadomość szczególnie wśród klientek drogerii, które swoich wyborów kosmetycznych dokonują z coraz większą uwagą. Coraz chętniej wybieramy kosmetyki naturalne. A co z mydłem?

Popularność naturalnej pielęgnacji

Popularność naturalnych kosmetyków stale rośnie i to nie ulega najmniejszej wątpliwości. Przede wszystkim coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że chemiczne dodatki, parabeny, parafina, SLS, SLES być może wpływają pozytywnie na właściwości samego produktu (kolor, zapach, konsystencję, łatwość rozprowadzania na skórze), ale rzadko kiedy są dobre dla naszej skóry. Spora część z nich, szczególnie u osób, których skóra szybko zareaguje, pojawiają się zaczerwienienia, szczypanie, swędzenie skóry, podrażnienia, a czasem i poważniejsze zmiany skórne. O ile jednak coraz świadomiej wybieramy szampony do włosów, balsamy do ciała, kremy do twarzy, o tyle na mydło, z którego korzystamy kilka czy kilkanaście razy w ciągu dnia, uwagę zwraca mniej osób. To błąd. W końcu mydło to jeden z podstawowych kosmetyków do pielęgnacji ciała. To chemiczne może być wyposażone w cały szereg dodatków, których absolutnie chcielibyśmy uniknąć, przede wszystkim silnie drażniących detergentów.

Mydło naturalne jak powstaje?

Mydło naturalne przez ostatnie lata wypierane było z rynku przez różnego rodzaju żele, płyny do mycia, pianki itp. Dzisiaj jednak zaczynam zdawać sobie sprawę, że właśnie to proste mydło, bez zbędnych dodatków, z prostym składem, jest jednym z cenniejszych produktów do mycia. Przede wszystkim jest zdecydowanie bardziej bezpieczne dla skóry niż innego rodzaju kosmetyki do mycia. Powstaje w wyniku saponifikacji, zmydlania kwasów tłuszczowych, poprzez połączenie wodorotlenku sodu, potasu i wody z tłuszczem. W ten sposób powstaje mydło i gliceryna. Z części mydeł ta druga jest usuwana, ale nie zawsze. Mydło naturalne wzbogaca się natomiast:

  • lanoliną,
  • aktywnym węglem,
  • olejem rycynowym.

Wszystko zależy od tego, do czego** mydła naturalne** mają służyć niektóre dedykowane są do mycia twarzy, inne do mycia włosów, powstają także z do pielęgnacji całego ciała. . Za piękne zapachy odpowiadają pomarańcza, rozmaryn, lawenda czy mięta. Są to mydła bardzo ekonomiczne i wydajne, a przy tym bezpieczne dla środowiska. Przede wszystkim jednak są zdrowe dla skóry. Skutecznie ją oczyszczają, ale nie doprowadzają do pojawiania się podrażnień.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

faktykrakowa_kf