Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Trzydzieści dwa lata temu w Czechosłowacji miały miejsce wydarzenia, które doprowadziły do ustąpienia władzy komunistycznej. Wydarzenia te przeszły do historii pod nazwą Aksamitnej Rewolucji i pozwoliły na transformację ustrojową.

Dla zainteresowanych: https://faktykrakowa.pl/20211130335222/malo-znane-rodzaje-akwariow

Przypomniał o nich koncert Słowackiej Orkiestry Kameralnej, który odbył się w Sali Siemiradzkiego w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Patronat honorowy objął nad nim wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Koncert został zorganizowany przez konsula generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie dr. Tomáša Kašaja oraz dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie prof. dr. hab. Andrzeja Szczerskiego.

- Droga do dokonywania się przemian ustrojowych w żadnym kraju nie była łatwa. Dziś wracamy pamięcią do Aksamitnej Rewolucji i wszystkich, którzy wyrazili wówczas swój protest przeciw władzy komunistycznej. Dziękuję Panu Konsulowi i Panu Dyrektorowi za zorganizowanie tego wydarzenia. Polskę i Słowację łączą bliskie, sąsiedzkie relacje. Współpracujemy na wielu polach i mamy nadzieję dalej poszerzać zakres tej współpracy – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

 

Słowacka Orkiestra Kameralna jest najwybitniejszym przedstawicielem słowackiej sztuki orkiestrowej. Muzycy wystąpili pod batutą maestro Ewalda Danela.

 

 

 

 

 

 

20211125 Sukiennice koncert Słowacja 20211125 Sukiennice koncert Słowacja 20211125 Sukiennice koncert Słowacja 20211125 Sukiennice koncert Słowacja 20211125 Sukiennice koncert Słowacja 20211125 Sukiennice koncert Słowacja