Botoks, czyli „relaks” dla mięśni twarzy

Zabiegi medycyny estetycznej przynoszą spektakularne i naturalnie wyglądające efekty pod warunkiem, że wykonane są we właściwy sposób. Zachowanie umiaru to klucz do udanych zabiegów botoksem na twarz. Toksyna botulinowa „relaksuje” mięśnie twarzy, zapobiegając pogłębianiu się zmarszczek i powstawaniu nowych. Zobacz, na czym to dokładnie polega.

Czym jest botoks?

Botoks, czyli toksyna botulinowa, to substancja od dawna wykorzystywana w medycynie estetycznej. Jest jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod odmładzania skóry twarzy. Botoks, z którego skorzystamy m.in. w Klinice Miracki w Katowicach, działa na mięśnie mimiczne, które są bardzo silnie związane ze skórą. Każdy ich skurcz powoduje „marszczenie się” skóry i w efekcie powstawanie zmarszczek. Im więcej takich skurczów, tym bardziej zmarszczka się utrwala.

Zabieg botoksem, który polega na serii bardzo gęstych ostrzyknięć minimalnymi dawkami powoduje, że gruczoły w skórze twarzy zostają „wyciszone”, więc pory zamykają się i nie wyrzucają na zewnątrz naskórka substancji, powodujących błyszczenie się. Zabieg jest krótki – trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w zależności od miejsca i charakteru terapii. Jest to terapia, do której nie trzeba się specjalnie przygotowywać czy odbywać po niej rekonwalescencji. Po wstrzyknięciu botoksu pacjent od razu wraca do swoich codziennych zajęć, a ślady po wkłuciach są praktycznie niewidoczne.

Botoks na czoło – dla kogo?

Zabieg botoksem dedykowany jest osobom z nadmierną mimiką twarzy. Nadmierny ruch mięśni mimicznych może występować już około 30. roku życia, dlatego ostrzykiwanie można rozpocząć nawet w tak młodym wieku, aby zapobiegać utrwalaniu i pogłębianiu się bruzd. W przypadku osób dojrzałych, gdy zmarszczki są utrwalone, to oprócz botoksu, często stosuje się dodatkowe metody np. wypełnianie kwasem hialuronowym.

Zbyt duża dawka botoksu na czoło może przynieść efekt nadmiernej korekcji. Oczywiście, decydując się na zabieg w profesjonalnej klinice medycyny estetycznej, nie musimy się o to martwić. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem i precyzyjnie dobiera dawkę preparatu do leczonego problemu. Kolejny zabieg może zostać wykonany dopiero w odpowiednim odstępie czasowym (po około pół roku) i należy się do tego bezwzględnie stosować. Nie powinniśmy na przykład umawiać się na zabieg w innej klinice, licząc na wcześniejszy termin. Skumulowanie się botoksu w skórze może przynieść niekorzystny efekt estetyczny.

Botoks na zmarszczki – efekty

Botoks podaje się najczęściej w celu likwidacji zmarszczek mimicznych:

  • „lwiej zmarszczki” – charakterystyczna, pionowa bruzda na czole,
  • zmarszczek poprzecznych czoła,
  • „kurzych łapek” – zmarszczki, tworzące się w kącikach oczu,
  • zmarszczek palacza wokół ust,
  • „linii króliczych” na nosie.

Ponadto można przy jego pomocy wymodelować rysy twarzy: podnieść brwi, unieść opadające kąciki ust, poprawić owal twarzy. Dodatkowym efektem działania botoksu jest ograniczenie wydzielania sebum przez skórę i „przetłuszczania się” twarzy.

Spektakularne efekty w postaci bezpiecznie i bezboleśnie wygładzonych bruzd, niemal niezauważalne objawy pozabiegowe i długotrwały efekt, utrzymujący się przez wiele tygodni, to najważniejsze atuty tej sprawdzonej na całym świecie metody. Rezultat terapii jest widoczny już po kilku dniach i utrzymuje się do pół roku, a w niektórych przypadkach nawet dłużej. Zabiegi można powtarzać co 6-7 miesięcy, ale nie częściej niż raz na kwartał. „Nieużywane” mięśnie częściowo się osłabiają, dlatego osoby korzystające z zabiegów botoksem regularnie, wymagają z czasem rzadszych zabiegów i mniejszych dawek preparatu.

Warto wiedzieć, że botoks stosuje się również w celu leczenia nadpotliwości w obrębie pach, dłoni i stóp. Toksyna botulinowa wstrzyknięta w okolice żuchwy łagodzi lub całkowicie eliminuje odruch zgrzytania zębami (tzw. bruksizm). Zabieg wykonuje się również w celu leczenia migreny.

W razie innych pytań na temat botoksu zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.