MUW Kraków: Pożegnaliśmy arrasy
Małopolanie mieli dzisiaj okazję obejrzeć burzliwe losy kolekcji królewskich arrasów przedstawione za pomocą muzyki i światła. Pokaz multimedialny zaprezentowany został pod gwiazdami na wawelskim dziecińcu. Tak pożegnaliśmy wystawę Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921”.
W uroczystym finisażu uczestniczył II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
Ta bezcenna ekspozycja ogromnej kolekcji Zygmunta Augusta przenosi nas do XVI wieku i pokazuje jednocześnie, jak ponadczasowa jest sztuka. Twórcy arrasów inspirowani pracami największych mistrzów opracowali dzieło, które dziś są natchnieniem dla współczesnych artystów mówi wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
Podczas wydarzenia wicewojewoda Ryszard Pagacz uhonorował 20 pracowników Zamku Królewskiego na Wawelu odznaczeniami przyznanymi przez prezydenta RP Andrzeja Dudę: Srebrnymi Krzyżami Zasług oraz Złotymi i Srebrnymi Medalami za Długoletnią Służbę.
_ Nie podziwialibyśmy tych urzekających kunsztem wykonania arrasów, gdyby nie ogromna praca konserwatorów. Wszystkim Państwu oraz wszystkim Pracownikom Zamku, bez których to wspaniałe miejsce byłoby jedynie pomnikiem historii, serdecznie dziękuję_ mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.
Ukrywane przed Szwedami, zrabowane na polecenie carycy Katarzyny, wywiezione galarem wiślanym na trzy dni przed wkroczeniem Niemców do Krakowa w 1939 roku, a następnie 18 września ewakuowane do Rumunii i później kolejno do Francji, przez Anglię do Kanady, arrasy wróciły do Polski dopiero w 1961 roku. Wcześniej część z nich zagrabioną przez Rosjan w 1795 roku udało się Polsce odzyskać od Rosji w 1921 roku na mocy traktatu pokojowego w Rydze.
Autor: krystian