Opłacalność fotowoltaiki

Dzięki fotowoltaice możemy wytwarzać energię elektryczną poprzez wykorzystanie promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne można zamontować na dachu lub nawet gruncie. Po zakończeniu inwestycji możemy czerpać prąd z odnawialnych źródeł energii. Jednak czy fotowoltaika faktycznie się opłaca? Więcej na ten temat dowiesz się poniżej.

Jakie są zalety fotowoltaiki?

Trzeba pamiętać o tym, że inwestycja w fotowoltaikę ma jednorazowy charakter. Płacimy po prostu za elementy systemu, projekt oraz ich montaż. Po skończeniu inwestycji po prostu czerpiesz zyski, ponieważ obsługa fotowoltaiki jest tak naprawdę bezkosztowa. Nie ma potrzeby jej dodatkowego zasilania, dzięki czemu znacznie obniżasz rachunki za prąd.

Kolejną ważną zaletą fotowoltaiki jest jej czas prac. Panele fotowoltaiczne efektywnie działają przez około 25-30 lat. Rachunki za prąd przez ten czas mogą być niższe nawet o 90%. Po tym czasie użytkowania panele będą tracić na swojej mocy, jednak dalej będą działać.

Fotowoltaika jest zaliczana do odnawialnych źródeł energii. Dzięki niej możemy cieszyć się darmową energią ze słońca bez emitowania szkodliwych substancji dla środowiska. Bez problemu możesz zasilić nią ogrzewanie domu. Oszczędzasz więc podwójnie. Jest to inwestycja, która zwraca się po latach. Możesz jednak przyspieszyć ten proces wykorzystując dofinansowania czy ulgi finansowe.

Czy warto zostać prosumentem?

Prosument to osoba, która nie tylko samodzielnie produkuje energię elektryczną, ale również wysyła ją do sieci energetycznej. Dlaczego? Często panele fotowoltaiczne nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania energetycznego budynku zimą. Natomiast latem zauważalne są nadwyżki produkowanego prądu. Dlatego konieczne jest magazynowanie energii. Dzięki net-meteringowi możesz bez problemu korzystać z fotowoltaiki przez cały rok.

Działa to na takiej zasadzie, że za każde 1 kWh wysyłane do sieci możesz odebrać 0,8 kWh zimą. Jeżeli Twoja instalacja ma więcej mocy niż 10 kWp, odbierasz 0,7 kWh. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i firmy oraz gospodarstwa rolne. Można także zdecydować się na instalację off-grid, która pozwala na samodzielne magazynowanie energii. Należy w takiej sytuacji zaopatrzyć się w akumulatory. Niestety jest to droższe rozwiązanie, ale czasami konieczne, jeżeli nie mamy dostępu do sieci energetycznej.

Czy warto więc zdecydować się na fotowoltaikę?

Fotowoltaika potrafi przynieść wiele oszczędności gospodarstwu domowemu. Jednak ich wysokość zależy od zapotrzebowania energetycznego budynku, warunków technicznych montażu oraz poprawności procesu montażu. Warto więc wcześniej zapytać specjalistów o wycenę całej inwestycji. Dzięki panelom fotowoltaicznym możesz zbudować samowystarczalny dom, znacznie obniżając rachunki za prąd. Jest to również świetne rozwiązanie dla osób, które chcą w jakimś stopniu przyczynić się do poprawy stanu naszego środowiska.