Pomoc drogowa radzi – przygotuj auto do sezonu jesiennego!

Początek września to znakomity czas na to, by przygotować samochód na nadejście jesieni. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i dowiedz się, jak zabezpieczyć auto przed jesienną zmianą aury.

Zawsze w gotowości

Dobry kierowca powinien być przygotowany na wszystko – również i na konieczność wezwania lawety. Niestety w rzeczywistości niewielu kierowców jest przygotowanych na taką okazję – szacuje się, że jedynie połowa kierowców ma zapisany w telefonie numer pomocy drogowej. Warto jednak zauważyć, że nie zawsze w trakcie zdarzenia na drodze można skorzystać z dostępu do Internetu. W takim przypadku dobrze jest posiadać numer do pomocy drogowej. Jeżeli więc jeszcze takiego nie posiadasz – skorzystaj z pomoc drogowa Eurohol, która dojeżdża do swoich klientów w okolicach Krakowa oraz na terenie całej Polski – I to przez 24 h na dobę. Z pomocą Eurohol odholujesz auto do warsztatu, wyciągniesz je z rowu, wymienisz koło w samochodzie itd. Firma ta oferuje również transport maszyn z zagranicy oraz wiele innych usług. Co więcej – jej eksperci podpowiadają, jak przygotować auto do sezonu jesiennego. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami i uniknij awarii samochodu, zanim ta pokrzyżuje Ci plany!

Jesienny przegląd samochodu – na co zwracać uwagę?

Jesień tuż tuż, pora wiec pomyśleć o tym, by przygotować swoje auto. Oto najważniejsze wskazówki, które zdaniem ekspertów z Eurohol pomogą Ci zabezpieczyć auto przed awarią, czy uszkodzeniami wynikającymi z zaniedbania.

Światła

Nie sposób nie zauważyć, że to jeden z najważniejszych elementów, który zapewnia kierowcy i innym uczestnikom ruchu drogowego bezpieczeństwa. Dlatego przed nadejściem połowy jesieni, kiedy dnie będą coraz krótsze – warto sprawdzić oświetlenie. Uwagę należy poświęcić wszystkim światłom – zarówno tym postojowym, długim, przeciwmgielnym i innym. Warto także upewnić się, czy wszystkie z nich są czyste, poprawnie ustawione oraz dobrze wypoziomowane.

Jesienią zadbaj o to, by wyregulować, wyczyścić i wypoziomować światła

Jesienią zadbaj o to, by wyregulować, wyczyścić i wypoziomować światła.

Akumulator

To element, który jesienią lubi zawodzić najbardziej. W przypadku pierwszych przymrozków, które mogą zdarzyć się już z końcem listopada, pojemność akumulatora może się zmniejszyć nawet o połowę. Dlatego warto pamiętać o tym, by porządnie naładować go, zanim nadejdą prawdziwe zimowe mrozy. Późniejsze zabiegi mogą nie przynieść bowiem spodziewanego efektu – ładowanie akumulatora w trakcie mrozu doprowadzi do obniżenia jego pojemności.

Ogumienie

Co prawda początek jesieni to jeszcze nie czas na wymianę opon, aczkolwiek poleca się sprawdzić koła pod kątem ciśnienia powietrza. Dobrze jest również sprawdzić koła pod kątem głębokości bieżnika oraz pomyśleć o zakonserwowaniu opon przeznaczonym do tego preparatami.

Hamulce

Klocki hamulcowe należy wymieniać średnio co 30–50 000 km. Jeżeli więc od wiosny Twoje auto zdążyło już tyle pokonać – najwyższa pora na zamontowanie nowych. W trakcie wymiany warto również przyjrzeć się tarczom oraz stanowi płynu hamulcowego. Przy większej wilgotności jesienią, może on bowiem stracić na swojej jakości.

Pozostałe płyny i oleje

Na uwagę zasługuje nie tylko płyn hamulcowy, ale i także inne płyny eksploatacyjne – w tym płyn do spryskiwaczy, chłodzący, olej silnikowy itd.

Klimatyzacja i wentylacja

Co prawda jesienią klimatyzacja nie powinna już być potrzebna (przynajmniej w naszym klimacie), aczkolwiek warto się jej przyjrzeć. Raz zaniedbana lub nieużywana przez dłuższy czas stanie się miejscem gromadzenia bakterii, zarazków oraz brzydkich zapachów. Dlatego warto ja porządnie wyczyścić przeznaczonymi do tego preparatami, np. specjalną pianką.

zaniedbana klimatyzacja może powodować nieprzyjemne zapachy. Dlatego zadbaj o nią, zanim nadejdzie zima.

zaniedbana klimatyzacja może powodować nieprzyjemne zapachy. Dlatego zadbaj o nią, zanim nadejdzie zima.

Karoseria

Wiele osób myśli, że największe szkody dotykają karoserii w okresie zimy. Niestety jednak nie jest to prawdą. Wbrew pozorom to jesienna wilgoć sprzyja korozji najbardziej. Dlatego warto pomyśleć o tym, by ją dodatkowo zabezpieczyć. W tym celu wskazane jest woskowanie, które zabezpieczy karoserię na okres ok. 3 miesięcy. Jeżeli jednak zależy Ci na dłuższej ochronie – warto pomyśleć o powłoce ceramicznej lub kwarcowej. Należy również pamiętać o tym, by regularnie czyścić auto i usuwać błoto, czy wilgoć, zanim te wywołają nieodwracalnych szkód.

Wycieraczki

Na końcu warto również przyjrzeć się temu, w jakim stanie znajdują się samochodowe wycieraczki. Jeżeli ich pióra wyglądają na zużyte – warto je wymienić na nowe. Tym bardziej, jeżeli po włączeniu powodują one powstawanie smug na szybach. Z kolei w przypadku starszych modeli samochodów należy także pamiętać o wymianie tylnej wycieraczki.

Zawsze pamiętaj o tym, by wyruszając w trasę, mieć przy sobie trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę odblaskową.

Zawsze pamiętaj o tym, by wyruszając w trasę, mieć przy sobie trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę odblaskową.

Na końcu

Aby jesienią utrzymać auto w dobrym stanie należy pamiętać o jego regularnej pielęgnacji. Częste mycie pojazdu, woskowanie itp. uchronią auto nie tylko przed działaniem korozji, ale i matowieniem lakieru. Uwagi wymagają także szyby, które dobrze jest pokryć preparatem hydrofobowym. Sprawi on, że jazda w trakcie deszczu stanie się bezpieczniejsza. Ważne jest również to, by wiedzieć, jak postępować w trakcie ewentualnej usterki na drodze. Poza numerem do Pomoc Drogowa EuroHol przyda Ci się także trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka odblaskowa.