Testy zawodowe technika masażysty - czego się na nich spodziewać?

3 min czytania
Testy zawodowe technika masażysty - czego się na nich spodziewać?

Zdanie egzaminu praktycznego i testów zawodowych na technika masażystę jest niezbędne do uzyskania kwalifikacji w tej profesji. Sprawdź, jak wyglądają testy masażysty i jakich zagadnień dotyczą, a także dowiedz się, ile punktów trzeba zdobyć, aby je zaliczyć.

Testy egzaminacyjne na technika masażystę - jak wyglądają?

Masażysta należy do średniego personelu medycznego. Specjalista ten wykonuje różnego rodzaju masaże - m.in. sportowy, leczniczy, klasyczny, relaksacyjny, Shantala i wiele innych. Na osobie pracującej w tym zawodzie spoczywa odpowiedzialność za zdrowie i dobre samopoczucie pacjenta, dlatego musi ona posiadać umiejętności oraz fachową wiedzę potwierdzone dyplomem państwowym. Aby go otrzymać, konieczne są testy. Technik masażysta musi przystąpić do egzaminu teoretycznego, a następnie praktycznego, i otrzymać z nich wysokie wyniki. Za rzetelne przygotowanie przyszłych masażystów odpowiada szkoła masażu. Kraków jest miastem, w którym znajduje się placówka GoWork.pl. Zapewnia ona swoim słuchaczom materiały do nauki, profesjonalny sprzęt oraz najlepszą kadrę dydaktyczną. Wszystko to zupełnie za darmo - kierunek technik masażysta jest bezpłatny w każdym z trzech trybów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod linkiem: https://policealna.gowork.pl/krakow/masaz-z-rehabilitacja.

Testy zawodowe technik masażysta - co sprawdzają?

Pisemny egzamin z kwalifikacji MED.10 Świadczenie usług w zakresie masażu składa się z 40 pytań jednokrotnego wyboru i trwa 60 minut. Do jego zaliczenia konieczne jest zdobycie co najmniej 50 proc. punktów możliwych do uzyskania, czyli udzielenie dwudziestu poprawnych odpowiedzi. Co konkretnie sprawdzają testy zawodowe? Technik masażysta może spodziewać się na nich pytań z zakresu organizacji pracy małych zespołów, BHP, rodzajów masażu (np. w sporcie, medycynie, prozdrowotnego), zawodowego języka angielskiego, teorii masażu czy komunikacji interpersonalnej. W poprzednich latach pytania dotyczyły m.in.:

  • budowy narządów, tkanek i układów oraz lokalizacji struktur anatomicznych,
  • fizykoterapii (np. rodzajów zabiegów fizykalnych, wpływu fizykoterapii na organizm człowieka),
  • zwrotów i słownictwa branżowego w języku angielskim,
  • chorób i zaburzeń narządu ruchu,
  • wskazań i przeciwwskazań do wykonywania różnych rodzajów masaży w medycynie,
  • przygotowywania pacjenta do zabiegu i zapewniania mu bezpieczeństwa,
  • wpływu masażu na funkcjonowanie organizmu człowieka,
  • chwytów i technik diagnostycznych stosowanych do oceny pacjenta przed planowanym zabiegiem,
  • ergonomii pracy,
  • etyki zawodu masażysty.

Po testach teoretycznych odbywa się egzamin praktyczny, który trwa 120 minut. Polega on na wykonaniu zadania z uwzględnieniem ergonomii pracy oraz zasad BHP. Zdający musi np. przygotować stanowisko i pacjenta do zabiegu, wykonać masaż, wypełnić dokumentację, omówić masaż (np. struktury anatomiczne z nim związane, wskazania i przeciwwskazania do zabiegu), a także zalecić pacjentowi ćwiczenia do wykonywania w warunkach domowych. Do zdania egzaminu praktycznego niezbędne jest zdobycie co najmniej 75 proc. punktów możliwych do uzyskania.

Osoba, która pomyślnie zaliczy obie części, otrzyma dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Szkoła masażu w Krakowie wydaje swoim absolwentom suplement Europass, który umożliwia znalezienie pracy także w innych krajach Unii Europejskiej, np. w Niemczech, Szwecji, Norwegii czy Włoszech. Dyplomowany technik masażysta może podjąć zatrudnienie w klubach i ośrodkach sportowych, SPA, hotelach, gabinetach masażu, klinikach, sanatoriach lub otworzyć własną działalność gospodarczą.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

faktykrakowa_kf