Przekwalifikowanie po studiach - jak zrobić to mądrze?

Nauka zawodu po studiach nie jest rzadkim zjawiskiem. Z koniecznością przekwalifikowania lub przebranżowienia spotykają się w szczególności absolwenci popularnych i mało przyszłościowych kierunków studiów. Znalezienie nowej profesji może ułatwić rekrutacja do szkoły policealnej lub wzięcie udziału w kursie. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak się przekwalifikować po studiach.
Czy przekwalifikowanie po studiach ma sens?
Nie od dziś wiadomo, że ukończenie pięcioletnich studiów oraz zdobycie tytułu zawodowego magistra nie gwarantuje znalezienia pewnej i dobrze płatnej pracy. Szczególnie po specjalizacjach, które nie wróżą kariery. Z tego powodu dosyć częstym zjawiskiem jest nauka zawodu po studiach.
W roku akademickim 2019/2020 najczęściej wybieranymi kierunkami na Uniwersytecie Jagiellońskim były humanistyczne, społeczne oraz filologiczne. Dużą popularnością cieszyły się psychologia, pedagogika, filologia angielska, filologia hiszpańska, filologia szwedzka, studia nad Japonią, dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz zarządzanie firmą, personelem i międzynarodowe - o jedno miejsce walczyło średnio 8-10 kandydatów. Bank rozbiły z kolei japonistyka, studia nad Koreą, ekonomia oraz finanse, bankowość, ubezpieczenia - o otrzymanie jednego indeksu rywalizowało około 14-15 osób.
Tymczasem wyniki badania Barometru zawodów” na rok 2021 dla Krakowa jasno wskazują, że absolwenci popularnych kierunków studiów mogą mieć trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Na ich zawody nie ma obecnie takiego zapotrzebowania na rynku, jak na profesje wyuczone w szkole policealnej w Krakowie, technikach czy szkołach branżowych. Z bardzo dużą konkurencją spotkają się zwłaszcza:
- dziennikarze,
- ekonomiści,
- filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
- pedagodzy,
- prawnicy,
- socjolodzy,
- specjaliści ds. PR, reklamy i marketingu.
W ich przypadku niezbędne może okazać się przebranżowienie lub przekwalifikowanie po studiach.
Jak się przekwalifikować po studiach i jaką profesję wybrać?
Jak wynika z Barometru zawodów”, na krakowskim rynku pracy jest duże zapotrzebowanie m.in. na fizjoterapeutów i masażystów, kosmetyczki czy opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem dla byłych studentów może być zapisanie się do szkoły policealnej w Krakowie na kierunki takie jak technik masażysta, technik usług kosmetycznych lub opiekun medyczny. Trwają one od 1,5 roku do 2 lat, a nauka jest w pełni darmowa. Słuchaczy nie obowiązują opłaty m.in. za czesne, wpisowe, sesję egzaminacyjną, egzaminy poprawkowe, indeks oraz legitymację. Zajęcia odbywają się w profesjonalnie wyposażonych pracowniach - w zależności od kierunku, do dyspozycji słuchaczy jest specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny (łóżka, stoły do masażu, materace, drabinki rehabilitacyjne, wałki, kliny) oraz urządzenia kosmetyczne najwyższej klasy (lampy Solux, aparaty do galwanizacji, mezoterapii, mikrodermabrazji, kawitacji i innych zabiegów). W szkołach policealnych teoria przeplata się z praktyką, dlatego ich absolwenci są doskonale przygotowani do rozpoczęcia pracy zawodowej od razu po ukończeniu nauki.
Jak się przekwalifikować po studiach w inny sposób? Do wyboru byłych studentów są liczne kursy i szkolenia, np. z programowania, grafiki komputerowej czy obróbki zdjęć. Warto również poszukać interesujących ofert staży i praktyk, które nie tylko przyniosą zarobek, ale także umożliwią sprawdzenie się w zawodzie oraz zdobycie nowych kwalifikacji.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski