Praca w Krakowie – jak i gdzie szukać pracy?

Kraków to stolica Małopolski przyciągająca każdego roku miliony urlopowiczów, miasto kultury i oświaty, a także największy ośrodek gospodarczy w województwie.

Jest to prężnie rozwijające się handlowo-usługowe, turystyczne, ale także przemysłowe centrum województwa małopolskiego stanowi siedzibę ponad 154 tysięcy podmiotów gospodarki narodowej (REGON, marzec 2021 r.). Wśród nich aż 187 to duże zakłady pracy, zatrudniające powyżej 250 pracowników, w tym 34 tworzą minimum tysiąc miejsc pracy. W mieście panują dogodne warunki prowadzenia działalności, na które składają się między innymi dobre zaplecze biznesowe i naukowo-badawcze np. w ramach Krakowskiego Parku Technologicznego, dostęp do wykwalifikowanej kadry, rozbudowana infrastruktura transportowa i wiele innych udogodnień.

Krakowskie firmy z polskim i zagranicznym kapitałem generują ogromne zapotrzebowanie na pracowników. O dobrej kondycji na rynku pracy świadczy bardzo niskie bezrobocie, każdego roku poniżej wskaźników wojewódzkiego i krajowego. Przykładowo, w marcu 2021 r. wg Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w stolicy Małopolski wynosiła tylko 3,3%. Dla porównania, w tym samym czasie w województwie była na poziomie 5,5%, a w Polsce – 6,4%.

Praca Kraków – od czego zacząć poszukiwania pracy?

Praca w Krakowie od zaraz dostępna jest w bardzo wielu branżach, począwszy od gastronomii i handlu, przez prężnie rozwijające się sektory usług biznesowych oraz technologiczny, budownictwo i produkcję przemysłową, po oświatę i kulturę. Jak odnaleźć się na tak rozległym rynku pracy?

Szukanie zatrudnienia warto zacząć od sprawdzenia, czy reprezentujemy jeden z zawodów deficytowych w mieście. Pomoże w tym coroczne badanie zapotrzebowania na kadrę Barometr zawodów, wykonywane z inicjatywy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we wszystkich regionach w kraju.

Na przykład w 2021 r. w Krakowie eksperci rynku pracy – na podstawie danych zebranych z Powiatowego Urzędu Pracy – wskazali deficyt poszukujących posady przedstawicieli aż 56 grup zawodów.

Na liście są między innymi specjaliści ze wspomnianej branży IT – analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści. Brakuje też na przykład pracowników handlu i marketingu – osób do telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterów, teleankieterów, sprzedawców i kasjerów, pracowników obsługujących sklepy internetowe.

W deficycie są specjaliści ds. finansowych – w tym również ze znajomością języków obcych, zajmujący się rachunkowością i księgowością pracownicy niższego szczebla, a także samodzielni księgowi. Nie powinno być też problemów ze znalezieniem w Krakowie pracy w transporcie i magazynowaniu – jako kierowca ciężarówki, magazynier, spedytor i logistyk, zaopatrzeniowiec i dostawca. Wiele ofert czeka także w budowlance, oświacie, opiece zdrowotnej i usługach opiekuńczy.

Oferty pracy w Krakowie – gdzie szukać ofert pracy?

Już na samym początku szukania pracy w Krakowie warto sprawdzić ofertę urzędu pracy, a jeśli mamy status studenta, także biura karier swojej uczelni. W instytucjach tych często czekają propozycje staży, kursów branżowych, zaproszenia na targi pracy. Można tam także skorzystać z bezpłatnego poradnictwa zawodowego.

Jeśli chodzi o oferty pracy w Krakowie – oczywiście są także dostępne w PUP i uczelnianych jednostkach, jednak najwięcej propozycji zatrudnienia znajdziemy w internecie. Zamiast chaotycznie przeszukiwać sieć, warto od razu postawić na sprawdzony portal pracy – czyli platformę skupiającą dużą liczbę ofert. Najlepiej wybrać popularny portal z ogłoszeniami o pracę, np. Praca.pl. Jest ona bezpłatna i bezpieczna. Co więcej, osoby, które założą na tym portalu konto – rejestracja trwa dosłownie chwilę – dostają dostęp do wielu użytecznych funkcji, jak internetowy kreator CV, job alert i wiele więcej. Korzystanie z profesjonalnej platformy ułatwia szukanie pracy, dlatego wydaje się obecnie najlepszą opcją.