Jakie mieszkanie kupić dla studenta?

Jeśli chodzi o zakup mieszkania, warto zwrócić uwagę na to, kto będzie w nim mieszkał. Mowa tutaj zarówno o lokalizacji, jak i metrażu. Jakie mieszkanie kupić dla studenta? Wiele zależy od tego, czy ma być na użytek własny czy pod wynajem.

Najważniejsza jest lokalizacja

Jeśli chodzi o zakup mieszkania dla studenta, najważniejszą kwestią wydaje się być lokalizacja. Najlepiej sprawdzi się kawalerka w pobliżu samej uczelni lub w centrum. Jeśli przyszły student wie na jakim dokładnie wydziale będzie studiował, warto rozejrzeć się za zakupem mieszkania w pobliżu. Są miasta, w których poszczególne wydziały są od siebie oddalone o kilka a nawet kilkanaście kilometrów.

Jeśli student wybrał na razie tylko uczelnię, warto pomyśleć o tym, żeby kupić mieszkanie w centrum. Tym samym bez względu na to, na jakim wydziale będzie studiował, dojazd będzie ułatwiony. Przez centrum najczęściej biegnie najwięcej linii autobusowych i tramwajowych, co zapewnia dobrą komunikację z pozostałymi częściami miasta. Jeśli mieszkanie będzie dobrze zlokalizowane, łatwo później będzie je także wynająć albo odsprzedać. To szczególnie ważne w przypadku, kiedy mieszkanie ma służyć na użytek własny tylko przez okres studiów, albo w przypadku, kiedy od samego początku mieszkanie ma być wynajmowane.

Bez względu na to czy ma być to mieszkanie na użytek własny czy pod wynajem, warto zdecydować się na zakup z rynku pierwotnego. Nowe osiedla powstają z reguły w pobliżu punktów komunikacyjnych, co znacznie zwiększa ich wartość. Ze względu na duże zainteresowanie rynkiem pierwotnym, w miastach, gdzie działają uniwersytety, za nieruchomością warto rozejrzeć się odpowiednio wcześniej. Dobrym rozwiązaniem jest zakup nieruchomości w standardzie pod klucz, do której można wprowadzić się bezpośrednio po odbiorze. Takie rozwiązanie cieszy się sporą popularnością - fraza gotowe mieszkania Kraków - z każdym dniem zyskuje na popularności.

Wielkość mieszkania zależy od tego czy ma być wynajmowane

Gotowe mieszkania w Krakowie są dostępne w różnych metrażach. To czy wybrać niewielką kawalerkę czy kilka pokoi zależy od tego, czy mieszkanie ma być na użytek własny czy ma być wynajmowane. W pierwszym przypadku mniejszy metraż może okazać się wystarczający. Zwłaszcza, jeśli na zakup mieszkania mamy ograniczony budżet i jednocześnie nie chcemy żeby było drogie w utrzymaniu.

Jeśli mieszkanie ma być wynajmowane, warto rozejrzeć się za czymś większym. Żeby nie płacić za wynajem zbyt dużo, studenci chętnie zamieszkują ze znajomymi. Z tego względu o wiele łatwiej znaleźć najemców w przypadku nieruchomości 3- czy 4- pokojowych. Jeśli chodzi o układ mieszkania, warto zadbać o to, żeby poszczególne pokoje były podobnego metrażu, a także żeby żaden pokój nie był przejściowy.

W przypadku kiedy mieszkanie ma być wynajmowane studentom, wszystkie pokoje powinny być ustawne. W każdym powinno zmieścić się łózko, większa szafa i biurko. Decydując się na zakup z rynku pierwotnego, warto zrobić wcześniej wizualizację. Z kolei w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego, warto wybrać takie, które wcześniej było już wynajmowane i jest umeblowane.