W ostatnich latach możemy dostrzec coraz to większą popularność instalacji fotowoltaicznych. Coraz chętniej decydują się na to rozwiązanie nie tylko gospodarstwa domowe, ale także przedsiębiorstwa. Jest to świetny przykład na łączenie ekologicznego podejścia do naszego środowiska, jak i oszczędzania pieniędzy na rachunkach za prąd. Decydując się na budowę farmy fotowoltaicznej warto dowiedzieć się, z czym wiąże się ta inwestycja. Poniżej dowiesz się więcej na ten temat.

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Często jest ona zwana także elektrownią słoneczną. Na konkretnym obszarze instaluje się szereg paneli, inwerterów oraz innych elementów konstrukcyjnych. Dzięki tej instalacji możemy energię słoneczną przekształcać w energię elektryczną. Wytworzony przez nas prąd może być także przesyłany do sieci energetycznej. Możliwe jest również magazynowanie energii elektrycznej w akumulatorach, dzięki czemu będziemy mogli z niej skorzystać w dni o mniejszym stopniu nasłonecznienia. Sprawdź również takie panele fotowoltaiczne https://solowoltaika.pl/

Jak zabrać się za budowę farmy fotowoltaicznej?

Jeśli decydujemy się już na budowę farmy fotowoltaicznej, warto na samym początku ubiegać się u starosty o pozwolenie na budowę. Konieczne będzie również przygotowanie projektu budowlanego oraz warunków przyłącza instalacji. Będziemy musieli więc złożyć odpowiedni wniosek, który będzie zawierał parametry naszej instalacji fotowoltaicznej.

Bardzo ważne jest także uzyskanie koncesji na produkowanie energii elektrycznej pochodzącej ze źródła odnawialnego. Powinniśmy udać się z tym do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Po spełnieniu wszystkich tych wymogów warto dokonać rejestracji na Towarowej Giełdzie Energii. Następnie instalacja bez problemu może zostać uruchomiona i odebrana przez konkretną firmę elektryczną.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Najlepiej jest skorzystać z dofinansowania na fotowoltaikę. Dzięki dodatkowemu finansowaniu naszego przedsięwzięcia będziemy mogli spodziewać się szybszego zwrotu inwestycji. Odpowiednio dofinansowana farma fotowoltaiczna może zarabiać na siebie już po 10-11 latach. Konieczne jest także wybranie odpowiedniego miejsca pod farmę. Teren naszej elektrowni powinien mieć jak najlepszy dostęp do promieni słonecznych. Idealnie więc sprawdzą się płaskie tereny, które nie są zacienione.

Farmy fotowoltaiczne zazwyczaj posiadają minimalną moc na poziomie 0,5 MW. Oczywiście istnieją większe elektrownie, które posiadają moc nawet kilkunastu MW. W naszym kraju możemy spodziewać się coraz większych inwestycji we własne elektrownie słoneczne ze względu na większą dostępność paneli fotowoltaicznych oraz niższe ceny.

Podsumowanie

Farma fotowoltaiczna pozwala nam nie tylko oszczędzać na rachunkach za prąd, ale także zarabiać na sprzedawaniu energii elektrycznej. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na uniezależnieniu się od dostawców energii. Ceny za prąd stale rosną i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to w przyszłości zmienić. Warto więc szukać alternatywnych i skuteczniejszych sposobów na zasilenie naszych przedsiębiorstw.

 Farma fotowoltaiczna - jak zaplanować inwestycję