Zdalne życie i jego skutki dla naszego zdrowia

3 min czytania
Zdalne życie i jego skutki dla naszego zdrowia

Utrudnienia w codziennym życiu powstałe na skutek pandemii koronawirusa COVID-19 sprawiły, że różne sfery naszego życia w tym praca oraz nauka zostały przeniesione do domu. Negatywne skutki pandemii obejmują jednak nie tylko przeorganizowanie systemu nauczania czy pracy, ale także pogorszenie się naszego zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Co szczególnie nam zagraża?

W kwestii zdrowia fizycznego niestety najbardziej ucierpiał nasz kręgosłup. Rehabilitanci odnotowali w ostatnim czasie diametralny wzrost zgłoszeń na zabiegi rehabilitacyjne z powodu bóli kręgosłupa pacjenci skarżą się na bóle odcinka lędźwiowego oraz szyjnego kręgosłupa, a także na bóle stawów, barków czy szyi. Powód jest prosty - spędzamy wiele godzin dziennie przed komputerem często przy biurkach czy stołach, które nie są dostosowane do kilkugodzinnych sesji przy komputerze, bądź na krzesłach czy fotelach, które nie są do tego celu odpowiednie. Do tego dochodzi także zmniejszenie aktywności fizycznej spowodowanej ograniczeniami spotkań ze znajomymi oraz zamknięciem obiektów rekreacyjnych. Efektem są wady postawy, a także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów. Nie warto czekać na pogłębienie się dolegliwości najlepiej zgłosić się jak najszybciej do swojego lekarza rodzinnego, który zbada źródło dolegliwości oraz skieruje nas w razie potrzeby do poradni rehabilitacyjnej.

Kolejnym negatywnym skutkiem dla zdrowia szczególnie wśród dzieci jest pogłębianie się wad wzroku oraz ból okolic oczu. Spędzanie wielu godzin dziennie przed ekranem komputera podczas zdalnej nauki, ale także nieodpowiednie oświetlenie pomieszczenia w którym pracujemy z domu sprawiają, że coraz częściej skarżymy się na suchość oczu i bóle. Tych objawów także nie należy lekceważyć nieleczone wady wzroku będą się pogłębiać.

Zjawisko, które także zaobserwowano podczas trwania pandemii, to spadek kondycji i otyłość. Powodem tycia szczególnie wśród młodych ludzi jest ograniczenie ruchu z powodu ograniczonego dostępu do obiektów sportowych i rekreacyjnych, a także spędzania czasu przez większość czasu w domu przy komputerze. Przez brak możliwości rozrywki, w wolnym czasie częściej sięgamy po niezdrowe przekąski i częściej podjadamy. Nie podróżujemy, nie uprawiamy sportu, przez co skutek jest oczywisty nasza waga rośnie, a kondycja spada. Jedynym wyjściem z sytuacji jest uprawianie sportu oraz zdrowe odżywianie niech pandemia nie będzie dla nas pretekstem do zaniedbania własnego zdrowia!

Dolegliwości fizyczne nie są niestety naszym jedynym zagrożeniem. Do tego dochodzą także negatywne skutki psychiczne, takie jak depresja i stany lękowe. Ograniczone kontakty z bliskimi, strach o zdrowie, brak możliwości realizowanie naszych pasji takie jak podróżowanie, uprawianie sportu czy korzystanie z obiektów i wydarzeń kulturowych to wszystko sprawia, że nasze zdrowie psychiczne wystawione jest na ciężką próbę, z którą nie każdy jest w stanie poradzić sobie bez pomocy specjalisty. Co możemy zrobić, aby sobie pomóc? Znaleźć pasję tymczasową”, którą możemy wykonywać w czterech ścianach bądź też z zachowaniem reżimu sanitarnego, która nas odstresuje. Warto także znaleźć zrobić sobie odskocznię od problemów zarezerwować wakacje nad morzem, pójść do kosmetyczki, wychodzić na spacery, zacząć uprawiać sport.

Zdalna nauka oraz praca towarzyszyć nam będzie jeszcze na pewno przez jakiś czas nie pozwólmy więc, aby jej skutkiem było pogorszenie się naszego zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Zadbajmy o siebie!

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

faktykrakowa_kf