Infekcje intymne grzybicze i bakteryjne – czym są i jak sobie z nimi radzić?

Infekcje intymne dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć to właśnie u pań występują one najczęściej. Ważne jest, aby nie ignorować pojawiających się objawów oraz umiejętnie odróżniać infekcje bakteryjne od grzybiczych. Dzięki temu dużo łatwiej poradzić sobie z tym przykrym problemem.

Co to jest infekcja intymna

Infekcja intymna to schorzenie narządów układu płciowego, powstałe na skutek zakażenia patogenami: grzybami, bakteriami, wirusami lub pierwotniakami. Ich obecność powoduje powstanie stanu zapalnego narządów płciowych, który nieleczony będzie rozwijać się, doprowadzając do trwałych uszkodzeń i powikłań (np. nowotworów) a także może uniemożliwić zajście w ciążę.

U kobiet infekcje intymne obejmują najczęściej stany zapalne pochwy, które mogą przenieść się na szyjkę macicy, jamę macicy a także na jajniki i jajowody. U mężczyzn natomiast infekcje obejmują prącie, dość łatwo przenosząc się na układ moczowy i doprowadzając do bolesnego zapalenia cewki moczowej.

Przyczyny infekcji intymnych

Główną przyczyną infekcji intymnej jest brak lub nieprawidłowa higiena narządów płciowych. Za jej powstanie może też odpowiadać nieumiejętne korzystanie z publicznych toalet lub pobyt na basenie czy saunie. Pamiętajmy, że są to miejsca, które nie zawsze spełniają standardy czystości i występuje w nich bardzo duża ilość patogenów - przez co korzystanie z nich niesie wyższe ryzyko zakażenia.

Dość często nie wiemy też, że skutecznym remedium na infekcje jest płyn do higieny intymnej, którego zwyczajnie nie używamy. Przyczyną infekcji może być też antybiotykoterapia, zaburzenia hormonalne, stres lub ciąża. Warto wiedzieć, że patogeny przenikają do naszego organizmu wtedy, kiedy jest on osłabiony, bowiem łatwiej im pokonać bariery ochronne.

Infekcje grzybicze

Intymne infekcje grzybicze u kobiet (kandydozy), objawiają się zupełnie inaczej niż bakteryjne. Przede wszystkim towarzyszą im upławy o zwartej, grudkowatej konsystencji, przypominającej strukturą i kolorem (biały, żółtawy) twarożek. Wyczuwalny jest także charakterystyczny zapach drożdży. Objawy pojawiają się nagle i cechuje je dokuczliwe swędzenie i pieczenie.

W takiej sytuacji należy oczywiście wybrać się do lekarza, który dobierze odpowiednie leki. Zanim jednak dojdzie do wizyty, można zastosować krem na drożdżaki clotrimazolum hasco. Przyniesie on ulgę, łagodząc świąd okolic pochwy i warg sromowych, jednak nie wyleczy infekcji pochwy. Kremy na drożdżaki mogą też stosować mężczyźni w przypadku infekcji prącia.

Infekcja bakteryjna

Zakażenie bakteriami manifestuje swoją obecność nieco inaczej niż grzyby. Pojawiające się upławy mają jednorodną, wodnistą konsystencję o „rybim” zapachu. Sama wydzielina ma białawo-szary kolor. Infekcji towarzyszy świąd i pieczenie, ale nie zawsze. Może pojawić się obrzęk, zaczerwienienie warg sromowych a także ból i problem z oddawaniem moczu.

O infekcji bakteryjnej świadczy też zwiększone pH pochwy, wyższe niż 4.5, czyli z kwaśnego przechodzące w zasadowe. Zakażeniu może też towarzyszyć ból brzucha oraz podbrzusza. Każda z powyższych sytuacji wymaga oczywiście wizyty u ginekologa, który postawi diagnozę i dobierze odpowiednie leczenie.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

Stare porzekadło mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego na co dzień warto stosować wspomniany już płyn do higieny intymnej, który pozwala utrzymać naturalne pH pochwy oraz florę bakteryjną. Jest on skuteczniejszy niż mydło, które ma odczyn zasadowy a nie kwaśny. Stosowanie płynu nie wywołuje podrażnień i ogranicza ryzyko wystąpienia każdej infekcji intymnej.

Warto też spożywać produkty mleczne, które wzbogacają organizm o bakterie kwasu mlekowego, wpływające pozytywnie na naszą mikroflorę. Pamiętajmy też o wietrzeniu okolic narządów płciowych – powinniśmy nosić bieliznę z tkanin przepuszczających powietrze. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko infekcji intymnych.