Maszynka do golenia - jaką wybrać?

Codziennie używana tradycyjna maszynka do golenia to nadal wybór wielu osób, coraz więcej panów jednak decyduje się na inwestycję w golarkę elektryczną. Takie rozwiązanie ma kilka zalet. Przy opcji manualnej nawet mimo sporej wprawy i tak można zaciąć skórę ostrzem, zwłaszcza w pośpiechu lub przy nałożeniu niedostatecznej ilości kremu albo pianki. Jeśli nie stawiamy na nożyki jednorazowe, kłopotliwe może być również wypłukiwanie włosków i regularne wymienianie ostrzy na nowe. Maszynka do golenia elektryczna daje zatem znacznie większą wygodę oraz bezpieczeństwo użytkowania. Wiele osób twierdzi, że efekty także są bardziej zadowalające. Maszynka do golenia elektryczna to jednak spora różnorodność urządzeń. Które spośród nich wybrać i jakich efektów można oczekiwać?

1. Elektryczna maszynka do golenia - rodzaje

2. Golarka foliowa czy rotacyjna?

3. Maszynka przewodowa czy bezprzewodowa?

4. Maszynka do golenia: parametry

5. Dodatkowe funkcje maszynek do golenia

Jeśli naszym zakupem - dla siebie lub kogoś, na prezent - ma być elektryczna maszynka do golenia, dobrze jest ten zakup przemyśleć. Najważniejsze są parametry techniczne: ilość pierścieni czy folii tnących. W dalszej kolejności warto zastanowić się nad sposobem zasilania czy potencjalną wodoodpornością. Przybliżamy najważniejsze kwestie.

Elektryczna maszynka do golenia - rodzaje

Na rynku znaleźć można maszynki do golenia w dwóch wariantach: foliowe i rotacyjne. Ten podział widać w asortymencie sklepów, jak na przykład na stronie: https://www.euro.com.pl/golarki.bhtml

Maszynka do golenia foliowa kształtem przypomina tradycyjną maszynkę manualną, ale jej głowica wyposażona jest w podłużne, wąskie ostrza z metalową siateczką. Ich liczba może się różnić. W obrębie marki Braun znajdziemy na przykład systemy potrójne, poczwórne i pięciokrotne, co widać tu: https://www.euro.com.pl/golarki,_Braun.bhtml. Z kolei maszynka do golenia rotacyjna (obrotowa) to układ pierścieni - blaszek ułożonych w okrąg - poruszających się w odmiennych kierunkach.

Golarka foliowa czy rotacyjna?

Maszynka do golenia foliowa różni się od rotacyjnej sposobem użytkowania. Foliową prowadzi się blisko skóry, ruchem prostopadłym. To rozwiązanie polecane w szczególności dla osób o wrażliwszej skórze oraz tych, którym zależy na precyzji golenia. Maszynka rotacyjna pozwala ogolić się szybciej. Lepiej radzi sobie również z gęstym i twardym zarostem. Sprawniej goli włosy rosnące w różnych kierunkach, dzięki okrężnym ruchom. Maszynki foliowe to opcja raczej dla zarostu ułożonego w jedną stronę. Przyjąć można jednak, że - niezależnie od rodzaju golarki - lepsza jest ta maszynka do golenia, która ma więcej folii lub pierścieni. Dzięki temu efekty końcowe są lepsze.

Maszynka przewodowa czy bezprzewodowa?

Sklepy, takie jak RTV Euro AGD, dają również możliwość wyboru pomiędzy maszynką do golenia bezprzewodową lub na kablu. Pierwsza myśl wielu osób jest taka, że modele bez przewodu są wygodniejsze. Rzeczywiście, można z nich korzystać w różnych warunkach, nawet gdy na miejscu brakuje gniazdka. Właściciel takiego urządzenia z łatwością ogoli się w samochodzie, na działce czy w pracy. Jeśli dodatkowo maszynka bezprzewodowa będzie wodoodporna, można golić się nawet pod prysznicem. Minus jest taki, że akumulator ma ograniczoną pojemność i trzeba pamiętać o jego ładowaniu. Golarki przewodowe oznaczają z kolei stałą i stabilną pracę. Golący się nie odczuje różnicy w działaniu wynikającej ze słabego akumulatora i zwalniającego silnika. Modele przewodowe są też tańsze i lżejsze, co przekłada się na wygodę korzystania.

W przypadku dalszych trudności z podjęciem decyzji zawsze skorzystać można z opcji golarek akumultorowo-sieciowych. Łączą one funkcje obu urządzeń i w zależności od sytuacji korzystać można z akumulatora lub podłączenia do prądu.

Maszynka do golenia: parametry

Maszynki do golenia to setki różnych modeli. Jak wybrać ten właściwy? Patrząc na parametry. Najważniejsze, na które warto zwrócić uwagę to:

  • liczba głowic i folii - teoretycznie im więcej, tym lepiej, bo golenie jest krótsze i bardzie komfortowe,
  • ruchome głowice - dopasowujące się do kształtu twarzy,
  • system podnoszenia zarostu - ułatwiający golenie krótkich i płasko położonych włosków, z którymi inna maszynka do golenia mogłaby sobie nie poradzić,
  • wodoszczelność,
  • tryby działania - pozwalające ustawić szybkość poruszania się ostrzy do charakterystyki skóry i gęstości zarostu. Co ciekawe, niektóre modele potrafią zrobić to automatycznie,
  • rodzaj zasilania,
  • czas ładowania,
  • czas pracy na pełnym ładowaniu.

Dodatkowe funkcje maszynek do golenia

Przed zakupem maszynki do golenia warto wziąć pod uwagę także kilka dodatkowych funkcji. Najciekawsze oferowane przez producentów to:

  • opcja trymera - nakładanego lub zintegrowanego, dzięki któremu można docinać i modelować zarost,
  • rozbudowana baza ładująca, która dodatkowo czyści golarkę i dezynfekuje ostrza,
  • blokada podróżna, zapobiegające włączeniu się maszynki w torbie,
  • wskaźnik zużycia głowicy,
  • regulowana szerokość głowicy.